Karel Šiktanc převzal Státní cenu za literaturu

Autor více než dvou desítek básnických sbírek, pohádek a televizních her, Karel Šiktanc se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Ocenění, které uděluje ministr kultury od roku 1995, získal dvaasedmdesátiletý Šiktanc za básnickou sbírku Šarlat z loňského roku. Státní cena za překladatelské dílo 2000 patří Anně Valentové, která do češtiny přeložila román maďarského prozaika a někdejšího fotoreportéra Pétera Nádase Kniha pamětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu spojenou s peněžní odměnou 200.000 korun převzal Šiktanc dnes odpoledne v Míčovně Pražského hradu z rukou ministra kultury Pavla Dostála. Valentová, oceněná mimo jiné za celou dosavadní překladatelskou tvorbu, si z Míčovny kromě ceny odnese poloviční sumu. Nositeli Státních cen za literaturu se v minulých letech stali Ivan Diviš, Emil Juliš, Milan Jankovič, Vladimír Macura a Josef Škvorecký. Mezi překladatele oceněné ministrem kultury patří manželé Luba a Rudolf Pellarovi, Josef Hiršal, Ludvík Kundera, Jindřich Pokorný a Lumír Čivrný.

Šiktanc se narodil 10. července 1928 v Hřebči na Kladensku. Po studiích učitelského ústavu a Vysoké školy pedagogické se stal v roce 1950 redaktorem Českého rozhlasu. O roku 1961 se na deset let stal šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta. V sedmdesátých letech se stal perzekvovanou osobou. Z řady Šiktancových sbírek jsou z počátku 90. let známy českým čtenářům práce, které nemohly vyjít v 70. letech, Český orloj a Tanec smrti aneb Ještě pánbu neumřel. Pro děti Šiktanc napsal například Královské pohádky.

Devětapadesátiletá Valentová se systematicky věnuje překladům maďarské krásné prózy. Čeští čtenáři ji vděčí například za překlady Tibora Déryho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme