Klaus přijal demisi Bessera. Ministr bude v úřadu do pátku

V čele ministerstva kultury by měla stát poslankyně za TOP 09 a STAN Alena Hanáková. Nominovalo ji vedení strany. Premiér Petr Nečas se s ní chce sejít co nejdříve. Demisi ministra kultury Jiřího Bessera zanesl prezidentu Václavu Klausovi a ten ji přijal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus převzal od premiéra Petra Nečase demisi ministra kultury Jiřího Bessera

Prezident Václav Klaus převzal od premiéra Petra Nečase demisi ministra kultury Jiřího Bessera | Zdroj: ČTK

Ministr Besser z funkce odejde ke konci tohoto týdne. Po jednání s hlavou státu to oznámil premiér Nečas.

„Ten důvod je velmi jednoduchý: ve čtvrtek probíhá jednání legislativní rady vlády, které bylo přerušeno a které se týká církevních restitucí a vyrovnání vztahů státu s církvemi, a je velmi dobře v zájmu kontinuity, aby pan ministr měl ještě možnost toto jednání dokončit. A já ve čtvrtek nemůžu k pátku tuto demisi předat, protože jsem na pracovní cestě v Maďarsku,“ vysvětlil Nečas.

O vládním angažmá Aleny Hanákové premiér rozhodne, až se s ní sejde. Jmenována by podle něj mohla být příští týden.

„Já respektuji oficiální výstup TOP 09 a Starostů, to znamená, mluvil jsem s panem předsedou Schwarzenbergem a ten mi oznámil, že jejich oficiální kandidátkou je paní poslankyně Hanáková. Sejdu se samozřejmě s paní poslankyní a na základě toho rozhodnu o dalším postupu,“ oznámil Nečas.

ČTĚTE TAKÉ: Do vlády jde Alena Hanáková, nahradí Jiřího Bessera

Hanáková má s resortem kultury zkušenosti především z komunální politiky, počítá ale s pomocí zkušených odborníků. Jedním z nich by mohl být, jak řekla Radiožurnálu, rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé, o němž Starostové a nezávislí rovněž uvažovali jako o možném nástupci ministra Bessera.

Václava Marešová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme