Koncesionářské poplatky pro podniky se měnit nebudou

Koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi se pro firmy nezmění, hoteliéři ale budou muset platit i autorským svazům. Vyplývá to z novely autorského zákona, kterou dnes schválili poslanci. Dolní komora ale odmítla změny, které do normy prosazovali senátoři. Ti chtěli, aby se autorský poplatek pro hotely zvýšil. Kompenzovat se jim to pak mělo změnou koncesionářských poplatků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

digitální přijímače | Foto: Jan Rosenauer

V současnosti firmy platí koncesionářské poplatky za každý televizní nebo rozhlasový přijímač. Podle senátorů se to mělo změnit. Podniky by platily jen za každou svou organizační složku, bez ohledu, kolik přístrojů používá. Naopak autorský poplatek měl být vyšší.

"Všichni víme, že by to znamenalo fatální dopad pro veřejnoprávní rozhlas a televizi. Jednalo by se o stovky miliónů korun," řekl sociální demokrat Vítězslav Jandák.

Hotely tedy budou muset platit i autorské poplatky. V roce 2005 je od toho zákonodárci osvobodili. To ale podle šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody neodpovídá právu Evropské unie: "My musíme z hlediska celkové evropské úpravy akceptovat, že šíření díla je také v hotelu."

Hoteliéři by teď autorským svazům měli platit za každý rozhlasový a televizní přijímač v hotelových pokojích. Kolektivním správcům autorských práv budou dávat částku do výše poloviny koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Jejich součet je nyní 180 korun.

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme