Konec velvyslance v Bernu? Chování jeho manželky je nepřípustné, ozval se Zaorálek na Twitteru

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stojí za stažením velvyslance Karla Borůvky ze Švýcarska kvůli jednání jeho ženy Aleny. I ona je součástí diplomatického sboru, nemůže útočit na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky, napsal v sobotu ministr na twitteru. Borůvka s postupem nadřízených nesouhlasí, dříve uvedl, že jeho žena je soukromou osobou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spor o velvyslance ve Švýcarsku: v hlavních rolích Alena Borůvková a Lubomír Zaorálek

Spor o velvyslance ve Švýcarsku: v hlavních rolích Alena Borůvková a Lubomír Zaorálek | Foto: Reprofoto

Velvyslanec ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Borůvka se musí z Bernu do České republiky vrátit do konce dubna, ačkoli jeho standardní čtyřleté působení velvyslanců vyprší až v létě příštího roku. Lidovým novinám (LN) řekl, že je odvolán do Prahy bez jakéhokoli zdůvodnění a přeřazen na ministerstvo zahraničí, když mu Zaorálek předtím několikrát vyčetl, že nedokáže zkrotit komunikaci své manželky na sociálních sítích.

Zaorálek v sobotu důvod Borůvkova odvolání do Prahy nepřímo potvrdil. "Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, sms či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky," napsal ministr na twitteru. Lidé se prý na něj obraceli, aby situaci řešil. "Během posledního roku jsem se s velvyslancem Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná a že je třeba, aby hlavně on sám začal jednat. Nestalo se ale nic a vše pokračovalo dál," doplnil Zaorálek.

Vyčítají mi, že nejsem schopen zkrotit manželku, vysvětluje své odvolání velvyslanec ve Švýcarsku

Číst článek

Manželka velvyslance podle něj není zcela soukromou osobou. Také ona reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu, uvedl ministr. "My musíme dbát na to, jak se chovají ti, kteří reprezentují ČR," podotkl. "Podstatné je, aby ambasáda České republiky ve Švýcarsku řádně fungovala pro naše ministerstvo i občany ČR. A to bude zajištěno," uzavřel Zaorálek v posledním ze sedmi příspěvků na twitteru.

Borůvka byl ze Švýcarska stažen do ústředí podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové na dosud neupřesněnou dobu. Z funkce velvyslance ho může odvolat pouze prezident republiky a podle neoficiálních informací LN je tato varianta ve hře.

Podle Borůvky, který byl v minulosti i náměstkem ministra zahraničí, za příspěvky na twitteru nese odpovědnost a hlásí se k ní především jeho žena. "Jde o osobní práva mé ženy, která není zaměstnankyní ministerstva a je soukromou osobou," řekl LN. Poukázal na to, že jemu samému nějaké osobní selhání nadřízení nevyčítali.

Borůvka i jeho žena Alena jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD. Borůvková v minulosti ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post. Borůvková opustila českou diplomacii loni v květnu. Na twitteru v posledních hodinách stažení ze Švýcarsku opakovaně komentovala. Mimo jiné napsala, že přeje Zaorálkovi pevné nervy v soudním procesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme