Kurz první pomoci bude pro žadatele o řidičák povinný. Autoškoly ho šidily

Poskytnout první pomoc by měl umět každý, zejména pak řidiči, kteří v rámci přípravy ke zkouškám absolvují několik hodin s proškoleným zdravotníkem. Jenže některé autoškoly vedou výuku formálně a potom se může stát, že si u nehody řidiči nevědí rady. To by se mělo změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoškola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Na problém se zdravotní přípravou v autoškolách už dlouhodobě upozorňuje Český červený kříž. Podle Lukáše Pochylého z královéhradecké pobočky ČČK dnes malé děti umí často lépe poskytnout první pomoc než mnozí dospělí:

„Šáhněme do kapsy, podívejte se, kdo tam máte řidičák. V rámci přípravy na řidičský průkaz určitě každý z nás absolvoval zdravotní přípravu. Co si z toho kdo pamatuje?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotnická příprava v autoškolách - itéma pro redaktorku Ivetu Záleskou

Svou nedávnou zkušenost Radiožurnálu popsala i čerstvá řidička Anna:

„Zdravotní přípravu si pamatuji minimálně, takže předpokládám, že také minimální byla. Že by přišel zdravotník, to jsem si skoro jistá, že nepřišel. V podstatě si myslím, že nám bylo akorát doporučeno, abychom si všechno přečetli v knížce, ale nic jsme si prakticky nezkusili.“

Potvrzuje se tak, že některé autoškoly učí zdravotnickou přípravu opravdu formálně. Přitom ji má vést vyškolený zdravotník. Majitel pardubické autoškoly Aleš Hruška připomíná, že součástí je teorie i praxe:

„Praktická výuka nejde zkracovat, jsou to zhruba čtyři hodiny praxe pro každého účastníka.“

Většina budoucích řidičů pak bere zdravotnickou přípravu jako nutné zlo. Podle Hrušky jde o celospolečenský problém, kdy lidé jsou k sobě lhostejní a nemají zájem pomáhat.

Navíc v závěrečných testech se objevuje pouze jedna jediná otázka ze zdravovědy, a pokud ji člověk jednoduše vypustí, může zkoušky stále bez problémů složit.

Ke zkouškám až po kurzu první pomoci

Ministerstvo dopravy teď proto připravuje změny, které by měly zdravotní přípravu zlepšit.

„V souvislosti s přípravou nového zákona o autoškolství bude povinnost pro přijetí ke zkoušce, aby žadatel absolvoval kurz první laické pomoci. Potvrzení o tomto kurzu bude podmínkou a bude mít platnost po dobu pěti let,“ říká Karel Bezděkovský z ministerstva dopravy.

Autoškoly tak už první pomoc učit nebudou. Kurz totiž podle Bězděkovského bude oprávněn poskytovat pouze držitel specifické akreditace.

Návrh nového zákona musí nejprve projít schvalovacím procesem. Poslanci by o něm pak mohli rozhodnout už v příštím roce.

Matěj Skalický, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme