Kvůli zpochybňování dekretů svolává politiky už i prezident
Prezident Václav Klaus i premiér Vladimír Špidla se chystají zakročit proti zpochybňování Benešových dekretů. Oba svolávají schůzky politických špiček a odborníků, kteří by měli jasně říci, jak postupovat proti chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety. Jak Radiožurnálu řekl šéf prezidentské kanceláře Petr Hájek, Klause k tomu vedou vážné obavy z vnějších i vnitřních pokusů otevírat otázky minulosti.
Schůzka u prezidenta by mohla být příští týden po návratu Klause z Řecka. Hájek odmítl říct, které pokusy má prezident na mysli, zdůraznil jen, že hlava státu považuje za škodlivé a nebezpečné jakékoliv prolamování do restitučních a podobných kauz, které by narušily shodu, k níž dospěla naše společnost po roce 1989.
"Ukazují se jevy, které směřují k porušení jistého statu quo, k němuž velmi obtížně dospěla česká společnost na začátku 90. let, a pan prezident je přesvědčen, že je třeba včas jim čelit tím, že se o nich alespoň poradí nejvyšší ústavní činitelé," uvedl Petr Hájek.
Vladimír Špidla se zase kvůli restitucím chystá měnit ústavu. Pověřil experty, aby neprodleně vypracovali novelu, která by zabránila chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety. Zároveň požádal ministra spravedlnosti Pavla Rychetského, aby se v této oblasti pokusil sjednotit legislativu.
Ministr spravedlnosti Rychetský má v úmyslu vyzvat Nejvyšší soud, aby ke kauzám týkajícím se navracení majetku vydal sjednocující stanovisko. "Protože v otázce některých žalob vlastnických, určovacích, které konkurují restitučním sporům, i Nejvyšší soud vydal naprosto si odporující judikáty."
Ministr financí Bohumil Sobotka pak má připravit zákon, kterým se rozšíří pravomoc úřadu pro zastupování státu v majetkových věcech. Současně premiér kvůli restitucím a Benešovým dekretům svolává schůzku šéfů politických stan a parlamentních klubů. Uskuteční se v pátek dopoledne.
Tento týden deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil informaci, podle které měl šéf německé diplomacie Joschka Fischer podpořit finanční odškodění sudetských Němců ze společného česko-německého fondu budoucnosti. Jeho mluvčí vzápětí tuto zprávu popřel s tím, že mělo jít jen o nefinanční, humanitární gesto. Českou politickou scénu navíc v posledních dnech rozčeřil verdikt soudu, který potomku šlechtického rodu Kinských, za války kolaborujícího s nacisty, přiřkl majetek na Orlickoústecku.