Exministr spravedlnosti Pelikán zasedne v legislativní radě vlády. Jeho nominace schválil kabinet

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který v současnosti působí jako advokát, doplní legislativní radu vlády. Jeho nominaci dnes potvrdil kabinet. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) novinářům řekla, že chce, aby v radě zasedali skutečně aktivní členové. Uvažuje ještě o dvou nebo třech změnách v radě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový člen legislativní rady vlády a tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Marián Vojtek | Zdroj: Český rozhlas

„V legislativní radě jsem udělala inventuru lidí, kteří tam chodí, jak aktivně vystupují, takže jsme prozatím vyměnili nejprve jednoho člena, a místo něho přišel pan profesor (Jiří) Jelínek. Teď je to druhý člen,“ uvedla Benešová.

Pelikán už dříve řekl, že si nabídky váží. „Ten orgán mám v úctě a legislativa mě baví,“ řekl nedávno Deníku N. a odmítl, že by se jednalo o takzvanou trafiku.

Člen legislativní rady pracuje podle vládního webu za symbolickou odměnu. Bývalý ministr zůstane v soukromém sektoru, práci pro legislativní radu bude vykonávat nad rámec své advokátní praxe.

Devětatřicetiletý Pelikán podle návrhu ministerstva spravedlnosti nahradil v radě jednapadesátiletého Michala Votřela z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové.

Pelikán byl ministrem spravedlnosti v letech 2015 až 2018. Loni v dubnu oznámil, že z politiky odchází kvůli názorovému rozchodu s hnutím ANO.

Pelikán míří do Legislativní rady vlády. ‚Bývalý ministr, legislativně nadaný,‘ vysvětluje Benešová

Číst článek

V květnu vláda do rady schválila profesora Univerzity Karlovy Jelínka, který letos v lednu napsal posudek pro premiéra Andreje Babiše (ANO). V radě vystřídal Tomáše Nevečeřala, napsal Deník N. Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček před časem navrhl do legislativní rady svého spolustraníka Michala Haška. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ale po kritice návrh stáhl.

Legislativní rada je vlivným poradním orgánem vlády. Posuzuje všechny návrhy zákonů, o nichž poté rozhodují ministři. K předlohám vypracuje své připomínky a výhrady a doporučí kabinetu, jak má v legislativním procesu postupovat. Sleduje zejména, zda jsou předkládané návrhy v souladu s ústavními principy, s mezinárodními smlouvami, s normami EU a dalšími zákony.

Členy rady jsou právníci, advokáti, pedagogové právnických fakult a další odborníci. Rada má zpravidla 30 členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme