legislativa

| ČTK, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Cesta ke zrušení Mečiarových amnestií je otevřená. Slovenský parlament mění Ústavu

Slovenský parlament ve čtvrtek schválil novelu ústavy otevírající cestu ke zrušení sporných amnestií, které brání potrestání pachatelů únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny. Vládní předlohu novely podpořila velká většina poslanců koalice, opozice i nezařazených zákonodárců, byť největší opoziční strany neprosadily všechny vlastní pozměňovací návrhy.

|Mikuláš Klang |Ekonomika

Budou uzákoněny rodinné firmy? Současná vláda už to asi nestihne, ministři ale neprotestují

V českých zákonech by se mohl objevit pojem rodinná firma. Navrhuje to Asociace malých a středních podniků, podle níž by to státu umožnilo cíleně podporovat tento druh podnikání. Podle odhadů asociace totiž firmy, které přechází z generace na generaci, tvoří téměř třetinu výkonu české ekonomiky. Návrh neodmítají ministři Andrej Babiš, Karla Šlechtová (oba ANO) ani Jan Mládek (ČSSD).

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

|Vít Pohanka, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

PiS má v Sejmu většinu. Měnit chce sociální dávky, daně i školství

V nedělních volbách v Polsku zvítězila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). V novém Sejmu, tedy dolní komoře parlamentu, bude mít většinu 235 ze 460 mandátů. Strana tak bude schopna sestavit jednobarevnou vládu bez koaličních partnerů, což je vůbec poprvé v historii demokratického Polska po roce 1989. Už teď také PiS připravuje řadu legislativních změn. Týkat se budou sociálních dávek, daní i školství.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Pacienti v Česku mohou odmítnout léčbu. Lékaři to ale ne vždy respektují

České zákony umožňují odmítnout prodlužování života v případě nevyléčitelných onemocnění. Jde o takzvaná dříve vyslovená přání. V praxi je to ale komplikované. Někteří právníci upozorňují na to, že stávající úprava spíš svazuje lékařům ruce. Když člověk předem odmítá například napojení na dýchací přístroje, nemá záruku, že mu bude vyhověno.

|Tomáš Kohout, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Každý fanoušek bude mít unikátní kód, plánuje Pelta. Utkání Sparty s Baníkem by v poločase utnul

Jestli někdo podlehl dojmu, že se na fotbal chodí lidé v Česku už jen koukat, fandit mu a bavit se jím, pak ho duel Baníku Ostrava s pražskou Spartou rychle vyvedl z omylu. Násilnosti ze stran příznivců obou klubů ho na dlouhou dobu přerušily a obrázky z něj nenechaly v klidu ani předsedu Fotbalové asociace České republiky Miroslava Peltu. Kvůli chuligánům na stadionech chce prosadit změnu legislativy.

|Jiří Fremuth |Regiony

Odpůrci hydraulického štěpení věří, že spornou metodu těžby plynu zakáže v Česku zákon

Je to vyhraná bitva, ale válka je teprve před námi. To říkají odpůrci těžby břidlicových plynů pomocí hydraulického štěpení. Termín se stal na východě Čech známým před dvěma lety, kdy o povolení k průzkumu ložisek požádali první těžaři. Po dvou letech je takřka jisté, že těžaři povolení nedostanou. Ochránci životního prostředí ale chtějí, aby problematickou technologii zakázal v České republice zákon.

| mta, Petra Benešová |Zprávy z domova

Nová pravidla veřejných zakázek stále ztěžují vědcům nákup přístrojů pro výzkum

České zákony stále ztěžují vědcům nákup přístrojů pro výzkum. Kvůli novým pravidlům pro veřejné zakázky, která začala platit vloni v dubnu, se zpožďují výběrová řízení. Vědci navíc musejí soutěže rušit ve chvíli, kdy se přihlásí na speciální technologii jeden dodavatel. Od příštího roku by se přísnější nařízení mohla zmírnit.

|Ondřej Vaňura, David Bernardy |Regiony

Menší letiště chtějí změnu evropské legislativy kvůli výcviku pilotů

Do kongresového centra Aldis v Hradci Králové se sjelo přes 40 představitelů menších letišť z celé České republiky, zástupci Úřadu pro civilní letectví, Řízení letového provozu a Ministerstva dopravy. Jednají o budoucnosti takzvaných AFIS letišť, která disponují letištní letovou informační službou. Kvůli nové, přísnější evropské legislativě by mohla mít problémy například s výcvikem pilotů.

|Lucie Maxová, Marína Dvořáková, Kateřina Kovaříková |Regiony

Obce na Vysočině se rozhodnou, jak naloží s pravomocí zakázat VLT terminály

Města mohou konečně zakázat videoloterijní terminály. Rychlý konec terminálů umožnilo včerejší rozhodnutí Ústavního soudu. Zastupitelé nyní budou muset promyslet, jestli automaty úplně vytlačí, nebo pouze omezí jejich fungování. Starostové na Vysočině v tom ale nejsou zajedno.