Medardova pranostika je podle meteorologů pravdivá

Dnes je podle kalendáře Medarda. A že na tento den většinou prší, to věděli naši předkové už v 16. století. První Medardovská veršovaná pranostika, která ale mluví o Medardově krápi, co 40 dní kape, pochází až z Čelakovského Mudrosloví z roku 1852. Meteorologové nepopírají, že se deštivé a chladné počasí v červnu opravdu vyskytuje často. Medardovský déšť vysvětlují vyrovnáváním teplotních rozdílů mezi už prohřátou Evropou a ještě chladným oceánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka s deštníkem | Foto: Jan Rosenauer

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu prozradil Arnošt Šír z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze - Komořanech, Medard je opravdu jedna z pranostik, které celkem vycházejí. K dešťům dochází proto, že k nám přichází mořský vzduch od západu, případně severozápadu.

"To znamená vlhký a poměrně chladný vzduch z Atlantického oceánu. Toto proudění do střední Evropy je natolik pravidelné, že se jedná o poměrně spolehlivou pranostiku," vysvětlil Šír. Meteorolog tvrdí, že úspěšnost pranostiky je více než 60 procentní, ale srážky trvají v průměru 14 dní a ještě ne každý den.

Podle odborníků ale není ten letošní Medard úplně typický. Zmiňovaný studený a vlhký vzduch si totiž podle Šíra do Česka letos našel jinou cestu: "K nám proudí chladný vzduch od severu na přední straně tlakové výše. Co se týče předpovědi, tak určitě do konce týdne zůstane charakter počasí zachován. I počátkem příštího týdne budou přeháňky, ojediněle bouřky, pouze teploty budou o něco vyšší: 20 až 23 stupňů."

Jaké bude počasí v dalších dnech, se dozvíte ze stránky iŽurnálu Počasí. Další podrobné informace přináší web Českého hydrometeorologického ústavu.

Vlasta Valentová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme