Medardova pranostika je podle meteorologů pravdivá

Dnes je podle kalendáře Medarda. A že na tento den většinou prší, to věděli naši předkové už v 16. století. První Medardovská veršovaná pranostika, která ale mluví o Medardově krápi, co 40 dní kape, pochází až z Čelakovského Mudrosloví z roku 1852. Meteorologové nepopírají, že se deštivé a chladné počasí v červnu opravdu vyskytuje často. Medardovský déšť vysvětlují vyrovnáváním teplotních rozdílů mezi už prohřátou Evropou a ještě chladným oceánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka s deštníkem | Foto: Jan Rosenauer

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu prozradil Arnošt Šír z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze - Komořanech, Medard je opravdu jedna z pranostik, které celkem vycházejí. K dešťům dochází proto, že k nám přichází mořský vzduch od západu, případně severozápadu.

"To znamená vlhký a poměrně chladný vzduch z Atlantického oceánu. Toto proudění do střední Evropy je natolik pravidelné, že se jedná o poměrně spolehlivou pranostiku," vysvětlil Šír. Meteorolog tvrdí, že úspěšnost pranostiky je více než 60 procentní, ale srážky trvají v průměru 14 dní a ještě ne každý den.

Podle odborníků ale není ten letošní Medard úplně typický. Zmiňovaný studený a vlhký vzduch si totiž podle Šíra do Česka letos našel jinou cestu: "K nám proudí chladný vzduch od severu na přední straně tlakové výše. Co se týče předpovědi, tak určitě do konce týdne zůstane charakter počasí zachován. I počátkem příštího týdne budou přeháňky, ojediněle bouřky, pouze teploty budou o něco vyšší: 20 až 23 stupňů."

Jaké bude počasí v dalších dnech, se dozvíte ze stránky iŽurnálu Počasí. Další podrobné informace přináší web Českého hydrometeorologického ústavu.

Vlasta Valentová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme