MfD: Manažerka ČKA Kafková bude zřejmě propuštěna z vazby

Mladá fronta Dnes zjistila, že bývalá manažerka České konsolidační agentury Radka Kafková by měla být příští týden propuštěna z vazby. Hospodářské noviny konstatují, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže pokračuje v tažení proti silným energetickým firmám. Mezery v bezpečnosti ohrožují soud pro Prahu 1 a 7, píše Právo. Lidové noviny informují o tom, že některé nemocnice diskriminují cizince dvojími cenami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Radka Kafková, někdejší manažerka České konsolidační agentury obviněná z korupce, má být příští týden propuštěna z vazby, píše Mladá fronta Dnes. Bývalá členka představenstva agentury je podezřelá, že za milionový úplatek zařídila výhodný prodej cenné pohledávky skupině podnikatelů. Vinu od začátku odmítá. Ruzyňskou vazební věznici by měla opustit příští čtvrtek, uplyne totiž tříměsíční lhůta, po kterou ji policie ve vazbě může držet.

Příští týden vazba skončí i dvěma podnikatelům podezřelým z uplácení manažerky Kafkové - bývalému pracovníkovi ČKA Josefu Tykvovi a provoznímu sportovního Jagr's baru Pavlu Hráchovi. Čtvrtý obviněný - plzeňský podnikatel Josef Lopata - byl zadržen o několik týdnů později než ostatní, a proto zatím ve věznici zůstane. Kafková byla ze své funkce odvolaná v den svého zatčení, stále je ale zaměstnankyní, i když ve výpovědní lhůtě.

Antimonopolní úřad pokračuje v tažení proti silným energetickým firmám, které se pokoušejí využívat dominantního postavení na trhu. Po plynárenské společnosti RWE Transgas teď zasahuje proti elektrárenskému gigantu ČEZ, uvádějí Hospodářské noviny. Zatímco šetření s RWE v létě vyústilo v udělení rekordní pokuty 370 milionů korun, případ ČEZ zřejmě skončí pouhou domluvou. Energetická firma totiž pochybení uznala a slibuje nápravu.

Na ČEZ si u antimonopolního úřadu stěžoval nejmenší z jeho dodavatelů uhlí - Sokolovská uhelná. Společnost tvrdila, že ji elektrárny diskriminují. Severočeským dolům, které jsou součástí skupiny ČEZ, ale i velké Mostecké uhelné společnosti platí lépe. Pod hrozbou pokuty ČEZ couvl. Jak listu řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž, antimonopolnímu úřadu navrhli, že smlouvy se Sokolovskou uhelnou upraví. Podle předsedy úřadu Martina Peciny se tak ČEZ postihu nejspíš vyhne.

Budova, ve které sídlí Obvodní soud pro Prahu 1 a 7, je od října špatně střežená. Podle informací deníku Právo není problém do objektu proniknout a bez kontroly se v něm pohybovat. Mezery v bezpečnosti jsou přitom snadno zneužitelné například při možných útěcích stíhaných lidí. Vedení obou soudů si už stěžovalo na pražském městském soudu. Budovu totiž řadí mezi zhruba čtyři nejrizikovější soudní sídla v Česku. Soudci v ní v minulosti například rozhodovali o vazbě pro členy údajného gangu kolem Davida Berdycha.

Podle deníku vězeňská služba vyměnila tamní justiční stráž za ostrahu dosud sloužící na Obvodním soudu pro Prahu 3. "Nejenže došlo k výměně ze dne na den, ale navíc nás o té rošádě vězeňská služba tehdy a vlastně ani dodnes neinformovala," řekl Právu předseda soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. O problému už vypracoval podrobnou zprávu, kterou předloží vedení vězeňské služby s žádostí o vysvětlení.

Nemocnice v Česku včetně státních účtují cizincům vyšší ceny než Čechům. Namátkový průzkum Lidových novin zjistil tuto praxi v pěti z osmi oslovených nemocnic. Deník zkoumal ceny rentgenu kolena a magnetické rezonance mozku například v pražské Thomayerově nemocnici, fakultních nemocnicích v Brně, Hradci Králové a Ostravě a Oblastní nemocnici Příbram.

Pouze v poslední ze jmenovaných zaplatí podle listu pacient stejně bez ohledu na to, z jaké země pochází. Jinak byly ceny pro cizince vyšší. Pro ty, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie, místy až několikanásobné. Podle odborníků, které Lidové noviny oslovily, jde o projev diskriminace. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že celou věc prošetří.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme