Ministr chce snížit strop pro odvody na důchodové pojištění

Výdaje na důchody stoupnou v roce 2012 ve srovnání s příštím rokem o 20 miliard korun. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten chce navrhnout snížení stropů pro odvody na sociální pojištění ze současného šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Reaguje tak na nález Ústavního soudu, který od října 2011 nynější způsob výpočtu důchodů zrušil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Marián Vojtek

„S největší pravděpodobností nález Ústavního soudu bude řešen kombinací opatření v souvislosti s přípravou důchodové reformy. Budu navrhovat, abychom přistoupili ke snížení stropu sociálního pojištění, protože to je to základní opatření, které nakonec i nález Ústavního soudu předpokládá,“ řekl Jaromír Drábek.

Snížení stropu povede k výpadku příjmů v řádu jednotek miliard korun. Drábek plánuje i změny ve výpočtu důchodů.

„Budeme ještě zvažovat doplňující opatření, které se bude týkat úpravy výpočtového vzorce. V tuto chvíli není úplně jasné, jestli to bude zvýšením počtu redukčních hranic nebo nějakou úpravou jednotlivých výpočtů, ale pravděpodobně dojde i ke změně při výpočtu jednotlivých přiznávaných důchodů,“ uvedl ministr.

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme