Na Českých lvech byl nejúspěšnější film Musíme si pomáhat

Prestižní cenu Český lev za nejlepší český film roku získal snímek Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Tvůrci filmu byli úspěšní i v dalších kategoriích. Českého lva si odnášejí z pražské Lucerny také za hlavní ženský i mužský herecký výkon, za scénář i za režii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Film je nominován i na amerického Oscara a na jaře bude uveden v americké distribuci. Za výkony v hlavních rolích převzali sošky slovenská herečka Anna Šišková a Bolek Polívka. Jemu se tak sbírka Českých lvů zdvojnásobila. Nová soška, o asi dva kilogramy lehčí než v předchozích letech, mu ale zhatila plány se lvy posilovat.

Režisér Hřebejk měl po vyhlášení výsledků oprávněnou radost.

Křišťálovou sošku v kategorii nejlepší scénář už má doma i Petr Jarchovský.

Básnická fantazie Františka Antonína Brabce Kytice byla oceněna třikrát. Režisér a kameraman Brabec převzal v pořadí už třetího Českého lva. Dále byli oceněni zvukař Jiří Klenka a skladatel Jan Jirásek.

Smíchovská romance Anděl Exit byla oceněna za výtvarné ztvárnění režiséra Vladimíra Michálka a Martina Štrby.

Za střih převzal potřetí Českého lva Jiří Brožek. Ondříčkovi Samotáři, nominovaní celkem desetkrát, získali prestižní sošku jen díky Jiřímu Macháčkovi za výkon ve vedlejší roli. Jednou se dostalo i na intimní komedii Alice Nellis nazvanou Ene bene, když za výkon ve vedlejší roli akademici ocenili herečku Evu Holubovou.

Uznání za dlouholetý umělecký přínos českému filmu převzala na slavnostním udílení režisérka Věra Chytilová. Stala se tak osmou držitelkou tohoto ocenění.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme