Na severu Moravy těsně vedou sociální demokraté před ODS

V Moravskoslezském kraji by volby teď vyhráli sociální demokraté. Jejich náskok před druhou ODS ale není tak výrazný, jako při volbách minulých. Jak dál vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi, třetí by skončila KSČM a čtvrtá Koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokracie - první místo a 27,5 procenta z odevzdaných hlasů. Druhá ODS necelých 22 procent. "Když to srovnáme s rokem 1998, kdy také zvítězila ČSSD, tak nyní je ten odstup menší. V roce 98 měla ČSSD náskok 19 procent, nyní má náskok asi tak 6-7 procent."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o pozicích na prvních dvou místech

Řekla Radiožurnálu Jitka Uhrová z agentury STEM. "Na dalších místech je s odstupem KSČM, necelých 15 procent a čtvrtá Koalice."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o dalších místech

13 procent hlasů by čtvrtá Koalice v Moravskoslezském kraji získala za trochu jiných okolností než jinde. "Ve výrazně nižší míře se nyní Koalice těší podpoře bývalých stoupenců Unie svobody. Koalici podporují především bývalí voliči KDU-ČSL, pak ODS, ČSSD a pak teprve US."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Kdo volí Koalici?

I v Moravskoslezském kraji jsou pro pravicové strany spíš lidé mladší, a s vysokoškolským vzděláním. Senioři a lidé ze základním vzděláním by naopak častěji chtěli levici. A jak v nejnovějším průzkumu dopadly další strany? "Nezdá se, že by některá z dalších stran postoupila do sněmovny, tedy překročila 5 procent. Ten zájem o ostatní strany je v Moravskoslezském kraji poněkud nižší a žádná z těch stran se neblíží ani 2 procentům."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: O malé strany zájem není

Půjdu volit - říkají v Moravskoslezském kraji spíše lidé s vyšším vzděláním, a také senioři. "Podle našich průzkumů prohlásilo 70 procent lidí, že se voleb zúčastní, a to odpovídá té volební účasti volební účasti v ostatních dosud zkoumaných krajích."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o volební účasti

A co lidé na Ostravsku od voleb čekají? "To je docela zajímavé, protože Moravskoslezský kraj se liší v tom očekávání vývoje po volbách. Obyvatelé tohoto kraje jsou výrazně optimističtější než lidé v jiných krajích. Více než polovina - 51 procent - očekává zlepšení po volbách, což je zhruba o osm procent více než v ostatních dosud sledovaných krajích."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Moravané jsou optimističtější

Důvodem k tomuto většímu optimismu je podle autorů průzkumu prý to, že se právě na Ostravsku začínají některé problémy konečně řešit. 650 lidí v tomto průzkumu odpovídalo minulý týden. V Moravskoslezském kraji u nás žije nejvíc lidí, i když v poměrně malém počtu měst a obcí.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Moravskoslezský kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme