Někdejší poslanec Michal Kraus, přezdívaný 'kakaový bob', se vrací do širšího vedení ČSSD

ČSSD v sobotu do svého širšího vedení zvolila i někdejšího poslance Michala Krause, který složil v roce 2006 mandát kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Mezi desítku zvolených jmen se dostali například předseda Senátu Milan Štěch či poslanec Richard Dolejš, informoval tiskový odbor ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Kraus | Foto: repro, Wikimedia Commons

Někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Kraus ve Sněmovně skončil kvůli kauze své cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Policie nakonec případ odložila.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Krause vybrali členové výboru v tajné volbě. „Michal Kraus kandidoval v konkurenci dalších kandidátů na jednání Ústředního výkonného výboru. Byla to tajná volba, rozhodovali delegáti. Osud Michala Krause byl v jejich rukou. Většina delegátů usoudila, že ta (Krausova) ‚karanténa‘ pro něj byla dostatečně dlouhá,“ řekl. Doufá v to, že nově zvolené předsednictvo bude akceschopné.

Bez Tejce, Humla, Zavadila i Jandáka. Kandidátky ČSSD projdou změnou

Číst článek

Ani místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke v osobě Krause problém nevidí. „To ještě neznamená, že se vrací do vrcholové politiky. Předsednictvo je orgán, který má 35 členů, pak je ústřední výkonný výbor, pak grémium, já bych to neviděl tak dramaticky,“ řekl.

Předsednictvo ČSSD v sobotu doplnili také poslanci Jaroslav Foldyna, Robin Böhnisch a Jiří Petrů, někdejší senátoři Martin Tesařík a Alena Gajdůšková, Helena Kudelová, Hana Hozmanová. Birkemu se složení předsednictva líbí. „Je to úžasná parta, lidé, kterým mohu věřit a platí u nich podaná ruka,“ uvedl.

Předsednictvo ČSSD řídí činnost strany mezi zasedáními ústředního výboru. Kromě předsedy, místopředsedů či šéfů poslaneckého a senátního klubu jsou členy i zástupci krajů a desítka dalších členů, které v sobotu vybíral ústřední výbor.

Nejdůležitější rolí předsednictva je podíl na sestavování kandidátních listin. Po volbách v roce 2013 to bylo právě předsednictvo ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby odstoupil z vyjednávání o vládě.

ČSSD rozhodne o podpoře prezidentských kandidátů v listopadu

Sociální demokracie během zasedání v Praze také rozhodla, že referendum o tom, koho strana podpoří v prezidentské volbě, se uskuteční až v listopadu. Dosud se hovořilo o první polovině roku.

Podle Bohuslava Sobotky se strana soustředí na říjnové volby do Sněmovny a nebude se rozptylovat výběrem mezi prezidentskými kandidáty.

V listopadu také bude jasnější, kdo bude o funkci prezidenta usilovat. Předsednictvo také může přijít s jiným postupem, než je referendum, pokud se při něm vyjádří všichni členové.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme