Někdo napíše lež a všichni ji opíší, trápí Babiše. Od novinářů Mafry chce pravdu

Mediální vydavatelství Mafra má nového majitele – miliardáře Andreje Babiše. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že nehodlá do chodu společnosti nijak personálně zasahovat. Zdůraznil však své znepokojení s mediální krizí v Česku. Mafra má podle něj ale potenciál, její redaktoři zůstanou i nadále nezávislí a budou prý psát pravdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Všechny určitě zajímá, zda si média, která jste koupil, zachovají do budoucna svoji nezávislost.

Určitě, já si myslím, že všechna média, která vlastníme, mají absolutní nezávislost. Pro nás je to finanční investice, dali jsme za to plno peněz, tak si myslím, že novináři budou psát pravdu.

Znamená to tedy, že může bez problémů vyjít i kritický článek o vás nebo o vašich činnostech?

Samozřejmě, však ty články vycházejí. My akorát vždycky chceme, aby se (novináři) vyjádřili. Nedávno vyšla informace E15 o tom, že jsme koupili vydavatelství Ringier. Škoda, že se mě ten redaktor nezeptal. Všichni to opsali. Bylo by dobře, aby si novináři vždycky zjistili správný zdroj a zeptali se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor s miliardářem Andrejem Babišem, jehož skupina Agrofert holding koupila českou mediální skupinu Mafra

Jaké máte plány s vydavatelstvím? Nehodláte například některé ztrátové tituly zavřít?

Nevím o tom, že by tam byly ztrátové tituly. To vydavatelství má velký potenciál, je tam online, jsou tam televize, je tam print. Myslím si, že je to naše nejlepší vydavatelství. My určitě budeme chtít, aby nám pomohlo s naším 5plus2 a dalšími vydavatelstvími, které už máme ve skupině.

Promiňte, například Lidové noviny ve velké ztrátě jsou. Ani ty nehodláte nijak řešit?

My firmy řešíme přes managment, takže to je problém managmentu. Nebudeme zasahovat do provozu, chceme to řídit přes finance. A doufáme, že ta firma bude vydělávat peníze jako doposud.

Babišův Agrofert koupil mediální skupinu MAFRA, vydavatele MF Dnes i Lidových novin

Číst článek

A budete se na řízení vydavatelství podílet osobně?

Ne, nemyslím.

Už jste třeba mluvil s klíčovými šéfredaktory, zejména Mladé fronty Dnes a už zmiňovaných Lidových novin? Ptám se proto, jestli připravujete nějaké personální změny ve vedení těchto deníků.

Ne, žádné personální změny nepřipravujeme. Pokud není transakce vypořádána, nemáme právo s nikým mluvit. Nemluvili jsme a ani mluvit nebudeme. Podepsali jsme smlouvu s určitými podmínkami, úřady to musí schválit, my to zaplatíme a potom se budeme dívat na to, jak to vypadá.

Tak se vás samozřejmě musím na tu cenu zeptat. Kolik to stálo, pane Babiši?

Český denní tisk, Lidové Noviny | Foto: Khalil Baalbaki

Tak to vám říct nemůžu, protože jsme se ve smlouvě zavázali, že o tom nebudeme mluvit. Bohužel.

Řeknete mi alespoň, jak dlouho ta jednání probíhala a jak je možné, že jste je utajil?

Já bych to nerad komentoval. Byly různé spekulace a já si myslím, že by si novináře měli dobře ověřovat informace, které zveřejňují. Stává se, že někdo napíše nějakou lež a pak ji všichni opisují. To je samozřejmě špatně.

Jaké jsou vaše další mediální plány? Mluvili jsme s mediálními odborníky, kteří předpokládají, že to ještě není vaše poslední mediální slovo.

Uvidíme. Mediální trh je v krizi, firmy mají omezené rozpočty. Vidíme v tom příležitost, a to hlavně v regionální novinařině. Mafra tohle dělá. Mezi ní a 5plus2dny vidíme velké synergie.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme