Nezaplacené faktury za telefon mají řešit soudy, ty jsou ale proti

Spory o nezaplacené faktury za telefon by napříště měly řešit soudy. Návrh přichází z ministerstva průmyslu a obchodu, se kterým ale resort spravedlnosti nesouhlasí. Dnes tuto agendu vyřizuje Český telekomunikační úřad a sporů zákazníků s operátory se chce zbavit. Soudcovská unie je ale také proti. Argumentuje skokovým nárůstem nových žalob, které zbrzdí i ostatní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Celalteber

Aby mobilní operátor mohl dluh zákazníka vymáhat přes exekutora, potřebuje rozhodnutí telekomunikačního úřadu.

Ročně dostává ČTÚ přes 120 tisíc takových návrhů a nestíhá je v zákonné lhůtě vyřizovat. Proto je chce přesunout na soudy, které přísnými lhůtami svázány nejsou.

„Tyto spory se týkají jenom toho, že někdo nezaplatil fakturu a operátor to na něm vymáhá. A řešíme je teď my. ČTÚ je snad jediný regulátor v Evropské unii, který podobné spory řeší a zároveň je to jediný regulátor v České republice, který řeší podobné spory,“ říká člen rady ČTÚ Ondřej Malý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu informoval redaktor Martin Drtina.

Podle soudcovské unie nemají soudy na nový druh žalob dost personálu.

„Je to vysloveně experiment a navíc není vůbec zajištěn. Mají-li je rozhodovat soudy, pak za úplně jiného zajištění,“ potvrzuje prezident unie Tomáš Lichovník. Na justici se sice z ČTÚ převede stovka tabulkových míst, budou to ale jen administrativní pracovníci.

Tři čtvrtiny všech sporů mobilních operátorů přitom podle odhadů budou muset nakonec řešit soudci. Soudní řízení má navíc daleko přísnější pravidla než správní projednání a operátoři se tak svých peněz dočkají se zpožděním.

O dopadech přesunu pravomocí mají dnes v Brně diskutovat špičky justice.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme