Nový občanský zákoník: Změny v nájemním bydlení, možnost chovu zvířat i bez souhlasu pronajímatele
Od ledna se v Česku výrazně promění nájemní bydlení. Nájemníci si například bez souhlasu majitele mohou vzít do bytu zvíře nebo prostor pronajmou další osobě. Naopak majitelé už nemusí nájemníkům hledat náhradní bydlení, když je vystěhují. Novinky přináší nový občanský zákoník.
Karel si koupil byt a hned ho začal pronajímat. Potřeboval, aby mu nájemníci spláceli hypotéku. Nejprve se do třípokojového bytu nastěhovala rodina se dvěma dětmi. Po půl roce ale za nimi přišli další příbuzní.
Obyvatelé domu si začali stěžovat na hluk a nepořádek na chodbě. Karel chtěl proto rodinu vystěhovat. Jenže uzavřel smlouvu na tři roky a rodina se bránila, že žádná pravidla neporušila a byt proto neopustí. Karel nakonec smlouvu respektoval.
Podobné situace řeší mnoho majitelů bytů. Nový občanský zákoník, který začne platit od ledna, majitele v některých případech před chováním nájemníků brání.
Například majitel může požadovat, aby v bytě bydlel omezený počet osob. Stejně tak upravuje další situace, popisuje právník František Korbel.
„Pronajímatelé si polepší například v tom, že již nebudou muset vyžadovat předběžný souhlas soudu k výpovědi, ani zajišťovat bytové náhrady,“ říká.
Polepšit by si ale měli hlavně nájemníci.
„Budou moci chovat například zvíře i bez souhlasu pronajímatele. Nebo budou moci přijmout do svého bytu podnájemce, pokud v tom bytě bydlí i sami,“ dodává Korbel.
Nový občanský zákoník
Číst článek
Právnička Dagmar Raupachová uvádí další změny, které se zavádějí s novým občanským zákoníkem.
„Kauce na zaplacení nájemného může být zaplacena až do výše šestinásobku měsíčního nájemného. Nebo například bude moci nájemce bez souhlasu majitele v bytě i podnikat,“ popisuje.
Negativa pro majitele nemovitosti
Tomislav Šimeček, předseda správní rady Občanského sdružení majitelů domů a bytů, ale vidí v zákoníku také negativa pro samotné majitele nemovitostí.
„Nájemce má vlastně právo neplatit pět měsíců nájemné, poněvadž až po třech měsících neplacení je možné mu dát výpověď, ale ta výpověď není platná, protože má nájemce další dva měsíce na to, aby se obrátil na soud,“ vysvětluje.
Nájemníci by se s majiteli měli co nejdříve dohodnout na nových pravidlech ve smlouvách, které už bude upravovat občanský zákoník. To se týká i platby za činži, dodává Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků.
„Pokud se změní poměry proti době, kdy se nájemné dohodlo, tak samozřejmě obě strany mohou požádat druhou stranu o změnu té dohody,“ říká.
Nový zákoník také zamezí praxi, kdy si příbuzní mohli předávat nájemní smlouvu. Pokud se nový nájemce nedohodne s majitelem, v bytě může zůstat jen dva roky a pak mu smlouva skončí. Chráněné jsou ale osoby starší sedmdesáti a mladší osmnácti let.