ODS: Za neoprávněný odposlech až 5 let vězení

Neoprávněné odposlechy by mohly být novým druhem trestného činu, za který by hrozily dva až pět let vězení nebo vysoké peněžité tresty. Počítá s tím novela příslušných zákonů, kterou navrhuje opoziční ODS. Předloha se týká nejen nelegálních, ale i legálních odposlechů občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odposlech telefonu

odposlech telefonu

Komplexní novela předpokládá například posílení práv občanů v případě, že legální odposlech jejich telefonátů nepovede k trestnímu řízení. "Občan tedy bude moci žalovat. Bude žalovat stát. Soud rozhodne, jestli odposlech nebo ten jiný zásah byl nebo nebyl oprávněný. V případě, že rozhodne, že nebyl oprávněný, pak bude moci občan žádat přiměřené zadostiučinění, které v určitých případech může mít i peněžitou podobu," vysvětluje záměr části návrhu ODS stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Odborné debatě o posílení práv odposlouchávaných občanů se nebrání místopředseda ústavněprávního výboru sněmovny Zdeněk Koudelka z ČSSD. Podle něj je ale třeba vše řádně posoudit a rozlišit podstatné od zbytečného. "Pokud jde o to trestat nelegální odposlechy, tak si myslím, že ta debata na místě je, ale pokud jde o to, aby se znovu prověřovaly ty legální odposlechy, ke kterým již dal soud souhlas, tak to považuji za nesprávné, protože již jedno soudní rozhodnutí tam bylo."

Předlohou z dílny ODS, která počítá také s posílením parlamentní kontroly policejních odposlechů, by se mohli poslanci zabývat na březnové schůzi sněmovny.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme