ODS: Za neoprávněný odposlech až 5 let vězení

Neoprávněné odposlechy by mohly být novým druhem trestného činu, za který by hrozily dva až pět let vězení nebo vysoké peněžité tresty. Počítá s tím novela příslušných zákonů, kterou navrhuje opoziční ODS. Předloha se týká nejen nelegálních, ale i legálních odposlechů občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odposlech telefonu

Komplexní novela předpokládá například posílení práv občanů v případě, že legální odposlech jejich telefonátů nepovede k trestnímu řízení. "Občan tedy bude moci žalovat. Bude žalovat stát. Soud rozhodne, jestli odposlech nebo ten jiný zásah byl nebo nebyl oprávněný. V případě, že rozhodne, že nebyl oprávněný, pak bude moci občan žádat přiměřené zadostiučinění, které v určitých případech může mít i peněžitou podobu," vysvětluje záměr části návrhu ODS stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Odborné debatě o posílení práv odposlouchávaných občanů se nebrání místopředseda ústavněprávního výboru sněmovny Zdeněk Koudelka z ČSSD. Podle něj je ale třeba vše řádně posoudit a rozlišit podstatné od zbytečného. "Pokud jde o to trestat nelegální odposlechy, tak si myslím, že ta debata na místě je, ale pokud jde o to, aby se znovu prověřovaly ty legální odposlechy, ke kterým již dal soud souhlas, tak to považuji za nesprávné, protože již jedno soudní rozhodnutí tam bylo."

Předlohou z dílny ODS, která počítá také s posílením parlamentní kontroly policejních odposlechů, by se mohli poslanci zabývat na březnové schůzi sněmovny.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme