Letadlo s rakví rotmistryně Tiché přistálo v Praze. ‚Je to pro nás velká ztráta,‘ zní z armády

Na vojenském letišti v Praze Kbely přistálo letadlo s ostatky rotmistryně Michaely Tiché. Zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. Nad letiště stroj doprovodily stíhací armádní letouny Gripen. Za účasti rodiny a nejvyšších představitelů armády či ministerstva obrany následovalo pietní vynesení rakve. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již rozhodl o povýšení Tiché in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

Praha (Aktualizováno: 20:43 13. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní vynesení ostatků rotmistryně Marie Tiché.

Vojáci pietně vynesli rakev rotmistryně Michaely Tiché. | Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Armádní speciál doprovázely i dva Gripeny z Čáslavi. Po přistání jako první přišla ke stříbrnému Airbusu čestná stráž v tmavě modrých uniformách, která rakev, na jejímž víku ležela česká vlajka, z nákladového prostoru na pokyn trubače vynesla. Smuteční ceremoniál skončil hymnou České republiky. 

„Byla to bezesporu profesionálka. Pro nás je to velká ztráta jak po lidské stránce, tak po té profesionální,“ řekl na místě velitel letky, kde vojačka sloužila tři roky. Kvůli jeho zapojení v zahraničních misích si nepřál zveřejnit své jméno. „Byla pilná, jakýkoliv problém vyřešila, pracovala přesčas, když bylo třeba,“ popisoval charakter zesnulé vojačky.

Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody. Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu. Při nehodě zemřelo šest dalších vojáků, pět Američanů a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění.

Při havárii vrtulníku na Sinaji zemřela česká rotmistryně. Mezi oběťmi jsou i Američané a Francouz

Číst článek

„Podle mých informací se zatím předpokládá technická závada. Pro nás to je velká tragédie, tak jako pro každý vojenský útvar, komu zemře jakýkoliv příslušník,“ řekl pro Radiožurnál velitel 24. základny dopravního letectva Kbely Martin Nezbeda.

Na Michaelu Tichou vzpomínají i další lidé. Před branou kbelského letiště začala hořet první svíčka, vedle ní byla o zeď opřená kytice rudých růží.

V armádě od roku 2017

Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády. Do armády podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nastoupila v roce 2017, v Egyptě byla na své první zahraniční misi. Před odletem na misi sloužila právě na 24. základně dopravního letectva Kbely ve štábu letky.

V současné době působí v operaci MFO Sinaj podle armádního webu příslušníci ozbrojených sil 13 zemí. Mezi hlavní úkoly MFO patří provoz kontrolních míst, hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic Egypta a Izraele a na území Sinaje a zajištění volné plavby přes Tiranskou úžinu.

A takto se rozloučili se šprap. i. m. Michaelou Tichou její kolegové ze 17. letecké jednotky CASA na Sinaji a zástupci mnohonárodnostní pozorovatelské mise @Multinational Force .

15:05 – 13. 11. 2020

8 231

Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO. Působí v ní 15 vojáků.

Česká a československá armáda od roku 1989 v zahraničních misích přišla o 30 vojáků, uvádí armádní web. Tichá je první vojákyní české armády, která při plnění zahraničních úkolů zemřela.

Michaela Tichá tragicky zahynula ve službě pro svou zemi. Proto jsem dnes rozhodl o jejím povýšení in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

14:54 – 13. 11. 2020

11 378

Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme