Policie předvolá europoslance Turka kvůli rychlé jízdě, podezírá ho z přestupku. Má vysvětlit okolnosti fotky
Policisté předvolají kvůli rychlé jízdě europoslance Filipa Turka za koalici Přísahy a Motoristů sobě. Podezírají ho z přestupku. Turek má vysvětlit okolnosti fotografie, kterou sdílel na instagramu. Je na ní vidět, že po dálnici jede přes 200 kilometrů v hodině. Případ řeší policisté z Plzeňského kraje, řekla Radiožurnálu jejich mluvčí Pavla Burešová.
Policie předvolá europoslance Turka kvůli rychlé jízdě, podezírá ho z přestupku. Má vysvětlit okolnosti fotky
„Bude provedeno shromáždění nezbytných důkazních prostředků vztahujících se k tomuto protiprávnímu jednání. Ve lhůtě nám stanovené ze zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich bude případ zpracován a následně pravděpodobně oznámen příslušnému správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí.
Jestli policisté uznají europoslance Filipa Turka vinným, hrozí mu za překročení rychlosti o 70 kilometrů v hodině i odebrání řidičského průkazu.
Překročení rychlosti
Minulý čtvrtek zveřejnil Turek sérii fotografií na svém účtu na instagramu. Mezi nimi byly dva snímky, které zachycují tachometr, rychlost na něm dosahuje 200 a 250 kilometrů v hodině. Z fotografií je poznat, že jsou foceny na dálnici a z místa řidiče.
‚Bezpečnější než parkování Nerudové.‘ Předseda Motoristů hájí Turkovu 200kilometrovou rychlost
Číst článek
Původně Turek tvrdil, že jde o německou dálnici, kde platí jen doporučená maximální rychlost, v sobotu se ale na sociálních sítích začaly šířit informace o tom, že minimálně jedna z fotografií byla pořízena v Česku na Plzeňsku. Tehdy se případem začala zabývat policie.
Na Turkův možný přestupek upozornil na sociální síti Facebook třeba publicista Petr Ludwig, který podtrhoval například podobnost sloupků svodidel v Česku. Čestný prezident Motoristů sobě ho následně označil za „udavačskou nulku“.
Turek na žádost serveru iROZHLAS.cz o vyjádření, že se tímto případem policie zabývá, v neděli uvedl: „Nemyslím si, že by se tím zabývala česká policie.“
Seznam Zprávám pak řekl, že na německých dálnicích, kde k rychlé jízdě podle jeho nedělní verze mělo dojít, jezdí i rychleji. „Po Německu většinou jezdím raději 300 a klidně víc, když jsou dokonalé podmínky, minimální provoz a odpovídá tomu situace,“ napsal.
Jak Filip Turek měnil své verze rychlé jízdy na dálnici. Přiznal, že snímek mohl vzniknout v Česku
Číst článek
V úterý ráno se pak vyjádřil ve smyslu, že rychlá jízda na dálnici není problém. „Mimochodem, jestli je někdo na dálnici nebezpečný, tak ‚trotl‘, který má strach jet autem s konstrukční rychlostí 250 na úseku vhodném klidně k 350 nad 130,“ napsal na facebooku.
Turkovi příznivci na sociálních sítích sdílí fotky a videa, na kterých jezdí rychlostí překračující 200 kilometrů v hodině. Příspěvky označují jako „hranatou speed challenge“, vyjadřují tím Turkovi podporu.
Také tímto děním na sociálních sítích se policie zabývá, sám europoslanec už vyzval k ukončení výzvy.