Poslance čeká střet o nižší daně
Lidé s příjmy do 30.000 korun měsíčně by mohli mít od počátku příštího roku nižší daně. Za celý rok by to znamenalo úsporu až 4000 korun. Počítá s tím vládní návrh zákona o daních příjmů, který dnes na mimořádné schůzi projednají poslanci. Proti zákonu se velmi ostře staví opoziční ODS, která navrhuje rovnou patnáctiprocentní daň.
Vládní návrh zákona minulý týden zavdal příčinu k prudké hádce. ODS, která projednání předlohy zablokovala, byla sociální demokracií obviněna z obstrukcí a snahy škodit. ČSSD si zase od ODS vysloužila nálepku tmářské, podlé a lživé politické strany.
Podle sociálních demokratů, kteří mimořádnou schůzi svolali, zákon snižuje daně čtyřem milionům lidí a ušetří jim dohromady 14 miliard korun. ODS zase tvrdí, že návrh bere lidem motivaci v postoji k práci a k produkci a navíc jde o populistický předvolební návrh vládní ČSSD.
To ale odmítá šéf klubu sociálních demokratů Michal Kraus. "My můžeme, a celou dobu to děláme, navrhovat zákony, které snižují daně teprve tehdy, jsme-li si jisti, že růst hospodářství nahradí případný výpadek příjmů. A jestliže jsme od roku 2003 postupně připravovali určité návrhy zákona na snižování daní, tak toto je pouze další v řadě z nich," uvedl Kraus.
Opoziční občanští demokraté vládní ČSSD kritizují také za to, že často s podporou komunistů ve sněmovně odsouvá projednávání poslaneckých návrhů včetně předloh ODS, které se dlouhodobě snaží řešit i otázky snížení daní z příjmů.
Člen rozpočtového výboru za nejsilnější opoziční stranu Michal Doktor přitom zdůrazňuje, že i přesto budou její poslanci na dnešní mimořádné schůzi při jednání o vládním návrhu konstruktivní. "V jejím průběhu poslanci ODS zopakují všechny pozměňovací návrhy, i ty návrhy, které jsou podány ve formě poslaneckých iniciativ a byly právě koalicí socialistů a komunistů odsunuty mimo jednání," řekl Doktor.
Jednotný názor na to, jak snížit daně, nemají ani ekonomové. Shodují se ale, že snížení daní by bylo vhodné v každém případě. "Pravdou je, že daně a odvody, které platí lidé a firmy stát, dosáhnou letos nejvyšší úrovně v historii země a není sporu o tom, že je nutné tyto daně snižovat," zdůraznil Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company.
Podle Pilaře by byl úspěch, kdyby se nakonec sněmovna dohodla na kompromisu a snížila daně všem skupinám o stejné procento. Bylo by to prý nejen spravedlivé, ale také ekonomicky únosné.