Poslance čeká střet o nižší daně

Lidé s příjmy do 30.000 korun měsíčně by mohli mít od počátku příštího roku nižší daně. Za celý rok by to znamenalo úsporu až 4000 korun. Počítá s tím vládní návrh zákona o daních příjmů, který dnes na mimořádné schůzi projednají poslanci. Proti zákonu se velmi ostře staví opoziční ODS, která navrhuje rovnou patnáctiprocentní daň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Vládní návrh zákona minulý týden zavdal příčinu k prudké hádce. ODS, která projednání předlohy zablokovala, byla sociální demokracií obviněna z obstrukcí a snahy škodit. ČSSD si zase od ODS vysloužila nálepku tmářské, podlé a lživé politické strany.

Podle sociálních demokratů, kteří mimořádnou schůzi svolali, zákon snižuje daně čtyřem milionům lidí a ušetří jim dohromady 14 miliard korun. ODS zase tvrdí, že návrh bere lidem motivaci v postoji k práci a k produkci a navíc jde o populistický předvolební návrh vládní ČSSD.

To ale odmítá šéf klubu sociálních demokratů Michal Kraus. "My můžeme, a celou dobu to děláme, navrhovat zákony, které snižují daně teprve tehdy, jsme-li si jisti, že růst hospodářství nahradí případný výpadek příjmů. A jestliže jsme od roku 2003 postupně připravovali určité návrhy zákona na snižování daní, tak toto je pouze další v řadě z nich," uvedl Kraus.

Opoziční občanští demokraté vládní ČSSD kritizují také za to, že často s podporou komunistů ve sněmovně odsouvá projednávání poslaneckých návrhů včetně předloh ODS, které se dlouhodobě snaží řešit i otázky snížení daní z příjmů.

Člen rozpočtového výboru za nejsilnější opoziční stranu Michal Doktor přitom zdůrazňuje, že i přesto budou její poslanci na dnešní mimořádné schůzi při jednání o vládním návrhu konstruktivní. "V jejím průběhu poslanci ODS zopakují všechny pozměňovací návrhy, i ty návrhy, které jsou podány ve formě poslaneckých iniciativ a byly právě koalicí socialistů a komunistů odsunuty mimo jednání," řekl Doktor.

Jednotný názor na to, jak snížit daně, nemají ani ekonomové. Shodují se ale, že snížení daní by bylo vhodné v každém případě. "Pravdou je, že daně a odvody, které platí lidé a firmy stát, dosáhnou letos nejvyšší úrovně v historii země a není sporu o tom, že je nutné tyto daně snižovat," zdůraznil Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company.

Podle Pilaře by byl úspěch, kdyby se nakonec sněmovna dohodla na kompromisu a snížila daně všem skupinám o stejné procento. Bylo by to prý nejen spravedlivé, ale také ekonomicky únosné.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme