Poslanec Pekárek se chystá k nástupu do vězení. Policie se prý zajímá i o Polčáka

Poslanci Romanu Pekárkovi zřejmě zbývá posledních pět dnů na svobodě. Pekárek Radiožurnálu řekl, že nejpozději v pátek do věznice nastoupí. Mezitím se policisté začali zajímat o dalšího poslance, Stanislava Polčáka z TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Pekárek, který 7. listopadu v Praze na schůzi Sněmovny složil poslanecký slib, mluví s novináři | Zdroj: ČTK

Poslanec Roman Pekárek byl odsouzený za korupci na pět let. V roce 2009 měl ještě jako kolínský místostarosta za ODS žádat o milionový úplatek od brněnského podnikatele za to, že mu město prodá pozemky v průmyslové zóně za 15 a půl milionu korun. Ukázalo se, že jejich hodnota je přitom dvaapůlkrát vyšší.

Romana Pekárka usvědčila nahrávka. Podle všeho ji pořídil podnikatel, který pozemky posléze koupil. Na nahrávce je poměrně detailně rozebíráno, jak se úplatek rozloží na víc částí, jak se bude fakturovat a kdy to bude.

Pekárek i podnikatel pravost nahrávky popřeli, soud jí však uvěřil a i podle toho, jak kdo na ní mluví hlasitě, je patrné, že vše zřejmě nahrál podnikatel.

Pekárek se odmítl vzdát mandátu poslance, bude tak zřejmě i ve vězení dál pobírat plat. Sám Pekárek však říká, že kvůli tomu to není. Je přesvědčený, že je nevinný, a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu. Pokud i Nejvyšší soud rozhodne o jeho vině, pak se chce teprve mandátu vzdát.

Polčák: Nikdo mě kvůli podezření nekontaktoval

Policisté začali vyšetřovat i dalšího poslance. Podle deníku Insider je zajímá poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák. Policie se k tomu vyjadřuje velmi obecně, podle všeho však jde o Polčákovu advokátní praxi, konkrétně o peníze jeho klientů, které zřejmě spravoval tak, jak neměl.

Polčák má s klienty uzavřené smlouvy o správě majetku a ten měl dle podmínek smluv nějakým způsobem zhodnocovat. Policisté ho vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Poslanec jakékoli pochybení odmítá a tvrdí, že ani o ničem neví.

„Já jsem měl peníze k tomu, abych je zhodnocoval, zavázal jsem se k nějakému minimálnímu zhodnocení, a to zhodnocení jsem vyplácel těm klientům a vyplácel jsem i jistiny,“ řekl Polčák.

Zároveň tvrdí, že se na něj nikdo se stížností neobrátil. A kvůli podezření ho prý nekontaktovala ani policie.

Vyšetřování probíhá teprve několik týdnů a nic o něm nevědí ani na advokátní komoře. Žádné kárné řízení tam s Polčákem neběží.

Petr Sehnoutka, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme