Povodí Vltavy musí zaplatit pokutu 230 tisíc za manipulace veřejných zakázek, potvrdil soud

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 230 tisíc korun pro Povodí Vltavy za manipulování zakázek při losování firem. Soud to uvedl na svém webu. Sankci uložil státnímu podniku před čtyřmi lety Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Její platnost potvrdil i Krajský soud v Brně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy

Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy | Foto: Povodí Vltavy, s.p.

Případ souvisí s rozsáhlými manipulacemi s veřejnými zakázkami, které na podnět policie prošetřoval antimonopolní úřad. Kromě Povodí Vltavy pokutoval úřad například města Šternberk a Kostelec nad Labem, obce Cítov a Svijany, Jihočeský kraj a Správu silnic Olomouckého kraje.

Policie upozorňovala na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování, což je proces, který už nyní zákon neumožňuje. Zakázka, kterou nyní zkoumal Nejvyšší správní soud, se týkala zvýšení kapacity koryta Vltavy v katastru Nové Ouholice a Veltrusy. V obdobném případě u protipovodňových opatření lokality Svrčovec stejný soud před týdnem potvrdil i další pokutu 100 tisíc korun.

Policie zabavila při vyšetřování Povodí Vltavy notebooky. Na losování byly najaty společnosti Kleris CZ, a. s., nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s. r. o. Software umožňoval udělat nezmanipulované demonstrační losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po ukázce se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě se zobrazily výsledky.

Zužování počtu uchazečů bylo vzhledem k problematičnosti vypuštěno ze zákona o veřejných zakázkách od 1. dubna 2012 a zadavatelé ho nesmějí využívat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme