V Bohumíně hořel panelový dům. Požár si vyžádal jedenáct obětí, několik lidí vyskočilo z oken

Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo v sobotu jedenáct lidí. Mluvčí hasičů Lukáš Popp uvedl, že zemřelo šest lidí z bytu v 11. patře, ve kterém se požár rozhořel. Dalších pět jich ze stejného bytu vyskočilo, upřesnili hasiči. Mezi oběťmi požáru jsou tři děti. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že šlo nejspíš o žhářský útok. Policisté zadrželi jednoho podezřelého.

Aktualizováno Bohumín (Karvinsko) (Aktualizováno: 22:49 8. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Podle prvních indicií to vypadá na úmyslné založení požáru. Lidé v bytě nad požárem se zřejmě v panice pokusili zachránit skokem z okna,“ řekl ministr Hamáček.

Požár je v současné chvíli zlikvidovaný. Podle svědků na místě začalo hořet už odpoledne. I oni mluví o tom, že několik lidí vyskočilo. Jedna z žen řekla redaktorce Českého rozhlasu Ostrava, že musela synovi zakrývat oči, aby to neviděl. 

Zasahující záchranáři při požáru panelového domu v Bohumíně, během kterého zemřelo jedenáct lidí | Foto: Pryček Vladimír | Zdroj: ČTK

Hejtman Vondrák novinářům řekl, že jsou všichni obyvatelé evakuovaní před budovou. „Šest lidí uhořelo - tři dospělí, tři děti a pes. Máme celkem dalších deset zraněných a k tomu zraněné zasahující hasiče a policistu,“ upřesnil. 

Hasiči později upřesnili, že šest lidí uhořelo v bytě v jedenáctém patře a dalších pět lidí ze stejného bytu vyskočilo. Vyvrátili tak původní informace, že pět lidí vyskočilo z bytu, který se nachází o patro výše a nebyl tak požárem zasažen.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) policie pracuje s verzí, že požár někdo úmyslně založil. Řekl to Radiožurnálu. K zadrženému uvedl, že na sebe upozornil. Až proběhne výslech, budeme vědět více. To, jak hovořil, vzbudilo v policistech podezření, dodal. Pravděpodobně šlo podle něj o dlouhodobé sousedské spory. 

Zadržení jedné osoby

Vyvrátil zároveň informace o tom, že hasiči přijeli na místo požáru pozdě. Zprávu o poplachu měla jednotka dostat v 17:49 a již v 17:54 na místo přijel první hasičský vůz. 

Ředitel krajské policie ubezpečil veřejnost, že se pachatel nikde v okolí volně nepohybuje. Odmítl ale spekulace o tom, kolik celkem pachatelů bylo a co bylo příčinou požáru. „V souvislosti s požárem jsme zadrželi jednu osobu,“ řekl. 

Evakuování se kvůli vyšetřování do domu vrátit nemohou. Pokud nebudou mít kam jít, bude pro ně ubytování zajištěno, řekl šéf moravskoslezské policie.

Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Také Bruzl řekl, že podle prvotních informací údajně nelze vyloučit, že oheň někdo založil. Jsou to ale nepotvrzené informace. „Je to strašná tragédie, nic takového tady nikdy nebylo,“ uvedl Bruzl.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Ladislav Lang řekl České televizi, že deset zraněných bylo převezeno do nemocnic - čtyři na popáleninové centrum do Fakultní nemocnice Ostrava, tři do Městské nemocnice Ostrava, dva do nemocnice v Karviné-Ráji a jeden do Havířova. Dva pacienti měli podle Langa popáleniny těžšího stupně, všichni ostatní lehčího stupně nebo byli převezeni s intoxikací. Pět pacientů zůstalo po ošetření záchrannou službou na místě. Zdravotnická složka ukončila činnost ve 21.12, dodal.

Hasiči nechtějí spekulovat o příčině požáru. Není ale normální, že požár se velmi rychle rozšířil po celém bytě, řekl šéf moravskoslezských hasičů.

Nejtragičtější od roku 1990

Požár panelového domu v Bohumíně s 10 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Jen o jednu oběť méně si vyžádal požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo 9 bezdomovců.

Osm obětí zahynulo v lednu v hořícím domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.

vtk, Klára Kohutová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme