Praha může být podle radních dějištěm letních olympijských her

Praha se může ucházet o pořádání letních olympijských her. Rozhodli o tom radní hlavního města. S konečnou platností o podání kandidatury na olympiádu v roce 2016, nebo 2020 rozhodne zastupitelstvo příští týden. Podle územní analýzy by hlavním centrem her měly být Letňany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vltava a Pražský hrad

Vltava a Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Primátor Pavel Bém Radiožurnálu řekl, že budovy a sportoviště postavené pro olympiádu bude možné využít i po skončení her: "Studie vypovídají o tom, že z organizačního hlediska je možné olympiádu pořádat. Ze všech urbanistických studií se ukazuje, že je to možné. Ekonomické studie říkají, že olympiáda bude stát 132 miliardy, vydělá si přibližně 135 miliard."

"A že v rámci olympijské infrastruktury bude třeba dobudovat i tu celorepublikovou infrastrukturu, kterou v roce 2020 bude muset Česká republika tak jako tak mít, jako moderní stát," řekl Radiožurnálu Bém.

Olympijské soutěže by nebyly jen v metropoli. Například jachting by byl Lipně a mimo Prahu by se konaly i některé zápasy fotbalového turnaje.

S konečnou platností by se mělo o podání pražské kandidatury na letní olympiádu v roce 2016, nebo 2020 rozhodnout na schůzi zastupitelstva 22. března.

O tom, že olympiáda by byla zisková, nejsou ale přesvědčeni všichni radní. Někteří se naopak obávají, že to naše hlavní město zruinuje. Kromě části Evropských demokratů jsou proti olympiádě i Zelení. Podle radního za tuto stranu Petra Štěpánka by se měla zvážit všechna možná rizika.

"Rizika jsou podobná jako třeba v Montrealu nebo Aténách. Montreal byl zadlužen na dlouhé desítky let a my jsme teprve na začátku veřejné diskuse a právě bychom se měli bavit i o tom, zda je Praha politicky, kulturně a ekonomicky ve stavu, v kterém toto unese, nebo zda bychom ještě měli nějakou dekádu nebo dvě počkat," domnívá se Štěpánek.

Příznivci i odpůrci pořádání letních olympijských her jsou i v nynější koaliční vládě. Rezervovaný postoj má například ministr financí Miroslav Kalousek - podle něj by bylo problematické, kdyby Praha žádala o zapojení zdrojů ze státního rozpočtu na úkor rozvoje infrastruktury venkova.

Jana Zemanová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme