Před 6 lety vstoupilo Česko do NATO

Česká republika si dnes připomíná výročí vstupu naší země do NATO. Členem Severoatlantické aliance jsme se stali přesně před šesti lety 12. března 1999 a tento den je v našem kalendáři vyznačen jako významný. Jak připomíná redaktorka Lucie Husárová, listiny o přistoupení Česka k Severoatlantické smlouvě předali ministři zahraničí Česka, Polska a Maďarska své americké kolegyni Madelaine Albrightové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slavnost rozšíření NATO | Foto: Miroslav Konvalina

Příslušníci naší armády se teď pravidelně účastní vojenských misí na mnoha místech. Kromě jiného dokonce mají čeští vojáci velet mnohonárodní brigádě v Kosovu a elitní čeští průzkumníci míří do Afghánistánu. Náčelník Generálního štábu Armády ČR Pavel Štefka je přesvědčen, že naši vojáci obstáli. "Myslím, že jsme dostali dobré jméno a pozici, o čemž svědčí fakt, že jsme dostali možnost vystavět mezinárodní prapor ochrany proti zbraním hromadného ničení a velet mu."

Pro Petra Nečase, stínového ministra obrany za ODS, byl vstup České republiky do NATO logickým krokem a také dovršením polistopadových změn. "Severoatlantická aliance představuje také soubor hodnot, jako je demokracie, respekt k lidským právům, a tyto hodnoty také NATO brání. My jsme se přihlásili ke svému dílu spoluzodpovědnosti za obranu těchto hodnot."

Naopak kritikem naší účasti v NATO je poslanec KSČM Alexandr Černý, člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Tvrdí, že členství v NATO Českou republiku ohrožuje, zatahuje ji do válečných dobrodružství a z hlediska našich zájmů je kontraproduktivní. "A v souvislosti s tím, že se my angažujeme v zahraničí, stoupá značně nebezpečí, že se staneme jednou z cílových zemí pro útoky dnešních teroristů. A proti tomu nám v tuto chvíli Severoatlantická aliance v žádném případě nepomůže."

Severoatlantická Aliance je hlavní vojenskopolitické uskupení na světě. Vznikla už v roce 1949.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme