Přístup k informacím od úřadů má být snadnější

Občané se budou možná snadněji dostávat k informacím, které si vyžádají od úřadů. Senátoři se shodli na návrhu svých kolegů z Unie svobody-ODA novelizovat zákon o svobodném přístupu k informacím. V normě, která půjde už do nové sněmovny, zpřesňují zákonodárci některé podmínky pro poskytování informací státních úřadů a institucí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Senátu

Jednání Senátu | Foto: Česká televize

Novela redukuje úhradu nákladu požadovanou za poskytování informací, vylučuje případy, kdy úřady neoprávněně vyžadovaly zálohy již za přijetí žádosti o informace, zpřesňuje ochranu osobních údajů u veřejné činnosti veřejných osob a rozšiřuje se rozsah výroční zprávy. "Zavádí také opatření, které má zabránit notorickým stěžovatelům a obtěžovatelům, kteří si pak požadované informace ani nepřijdou vyzvednout," upřesňuje jeden z autorů novely Michael Žantovský z ODA.

Jako příklad neoprávněně požadovaných záloh při žádosti o informace, kdy si některé úřady účtovaly nepřiměřené platby, uvedl Žantovský chování ministerstva školství. "Ministerstvo školství v minulém volebním období požadovalo několik set tisíc korun za vydání informace o tom, jak jsou prostředky ze státního rozpočtu poskytované jednotlivým školám. To je informace, kterou ministerstvo v rámci své rozpočtové kapitoly má a zná a ten požadavek tam byl jednoznačně sabotážní," řekl.

Senátní výbory však ještě do předlohy zasáhly. "Byla navrhována novela zákona o katastru nemovitostí a po diskuzi s předsedou Úřadu pro katastr nemovitostí jsme se dozvěděli, že chystají novelu zákona vlastního, který umožní základní registr informací o nemovitostech bezplatně zpřístupňovat, čili náš požadavek už nebyl nutný," vysvětlil Žantovský.

Senátoři si na dnešní 19. schůzi také vyslechli zprávu svého delegáta v evropském konventu, nezařazeného senátora zvoleného za Čtyřkoalici Josefa Zieleniece. Podle místopředsedy horní komory parlamentu Přemysla Sobotky z ODS jde o první zprávu, která by měla zákonodárcům ukázat, zda Zieleniec v konventu skutečně zastupuje senát a zájmy České republiky v integračním procesu.

Horní komoru parlamentu na dnešní schůzi čekal i balík mezinárodních smluv. Senát doporučil posmrtně udělit prezidentu Edvardu Benešovi Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Původně byl druhý Československý prezident navržen na Řád Bílého lva I. stupně. Senát se ale přiklonil ke stanovisku prezidentské kanceláře, podle kterého Beneš už nárok na tento řád z titulu své funkce má. Celkem Senát nominoval na vyznamenání 36 osobností, z toho 24 in memoriam. O tom, který z navržených dostane některý z řádů a medailí, rozhodne prezident republiky.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme