Protestu proti odvetě Spojených států se zúčastnilo 30 lidí

Odpůrci globalismu uspořádali v Praze pochod k americkému velvyslanectví. Chtějí tak protestovat proti plánované odvetě Spojených států za teroristické útoky. Protestní akce se zúčastnila pouhá třicítka převážně mladých demonstrantů. Ti chtějí předat protestní dopis prezidentovi republiky Václavu Havlovi. V něm vyzývají naše ústavní činitele, aby přestali podporovat plánovanou odvetu Spojených států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mírový odpolední pochod proti americké odvetě Afghanistánu uspořádala platforma "Globalizujme odpor!". Učastníci demonstrovali před americkou ambasádou v rámci mezinárodního dne akcí proti válce "Zastavme válku!". Český rozhlas se zeptal Martina Šaffka z platformy, co je důvodem pro pořádání této akce. "My děláme demonstraci proti válce, proti bombardování Afghánistánu. Ten útok samozřejmě byl politováníhodný, odsuzujeme ten útok na civilní obyvatelstvo, ale myslíme si, že odvetná akce, kterou zamýšlejí Spojené státy, může znamenat v důsledku daleko více civilních obětí, další kolo válek, které mohou ohrozit celý svět. Už dnes trpí obyčejní lidé v důsledku ekonomických sankcí ze strany Spojených států. Státy využívají té situace k dalšímu posílení své velmocenské pozice."

Demonstranti také protestují proti zpřísňování protiimigračních zákonů. Podle organizátora akce Martina Šaffka vyvolává nynější politika USA rasistické útoky vůči všem muslimům. Protestní akce antiglobalistických iniciativ má skončit projevy před americkou ambasádou.

Vojáci v Praze stále hlídají s obrněnými vozidly budovu rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Podle policie jejich přítomnost v centru města nepůsobila dopravní komplikace. K budově rozhlasu mají zakázán vjezd vozidla těžší než 3,5 tuny. Počítá se i s rozmístěním transportérů u amerického velvyslanectví, zatím se tak ale nestalo. OT a výsadkáři hlídají budovu Svobodné Evropy od čtvrtečního večera na základě žádosti americké strany. Zavedení podobných bezpečnostních opatření před americkým velvyslanectvím na Malé Straně brání prozatím to, že Městská část Praha 1 k tomu nevydala povolení. Uzavření jízdních kolem budovy Svobodné Evropy způsobilo ve čtvrtek a v pátek dopravní problémy. Ihned po příjezdu na místo navíc zablokoval jeden z transportérů křižovatku v horní části Václavského náměstí, když mu došly baterie, a nemohl proto nastartovat. Další problémy se očekávají v neděli a v pondělí, kdy se lidé budou vracet z prodlouženého víkendu. Policie proto prosí řidiče, aby si cestu přes tuto část centra raději rozmysleli.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme