Rathovu žalobu kvůli vlečení v poutech znovu projedná soud. Náhradu 60 000 zamítl

Pražský městský soud ve středu zamítl část žaloby, ve které bývalý hejtman David Rath požadoval 60 000 korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 24 000 Kč žádal Rath za to, že mu nebylo umožněno vycestovat z Česka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u Nejvyššího soudu v Brně

David Rath u Nejvyššího soudu v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Exhejtman chtěl také 45 000 korun, které vynaložil na zrušení nezákonných rozhodnutí o prodloužení vazby. Ministerstvo mu již před dvěma lety přiznalo 19 000 korun. Rath v žalobě trval na proplacení zbytku.

Ratha zadržela policie v květnu 2012 a soud ho poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Ústavní soud v lednu 2014 vydal nález, že Rath byl ve vazbě nejméně od června 2013 protiprávně.

Krádež šperků, křivé obvinění, podvod. Bratři Rathové na sebe podali několik trestních oznámení

Číst článek

Obvodní soud na jaře uvedl, že je Rathův nárok ohledně vedení v poutech promlčený, vězeňská služba i eskorta prý navíc postupovala v souladu se zákonem.

Odvolací senát s tím však nesouhlasil, podle něj se totiž promlčecí lhůta nepočítá od doručení nálezu Ústavního soudu, nýbrž od pozdějšího momentu, kdy Rath obdržel rozhodnutí od Vrchního soudu v Praze.

„Neshledali jsme správným závěr soudu, že byl nárok promlčen,“ uvedl člen odvolacího senátu Pavel Vlach.

Výši ušlého zisku Rath podle soudů neprokázal, navíc stejně jako zákaz vycestování nesouvisí s nezákonnou vazbou, ale s opatřeními, které soud Rathovi uložil po propuštění.

Ratha uznal středočeský krajský soud v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán pak podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud (NS) dospěl k závěru, že výklad vrchního soudu není správný. NS ovšem nemohl přímo zrušit verdikt vrchního soudu. Kauzou se tak nyní bude znovu zabývat Krajský soud v Praze. Je při tom vázán právním názorem NS. První jednání je naplánováno na 23. října.

Rathovy soudy přehledně:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme