Rychetský je pro kompromis navržený Havlem

Vicepremiér Pavel Rychetský chce, aby vláda přistoupila na řešení sporu s prezidentem Václavem Havlem, který vzplanul kvůli jmenování Zdeňka Tůmy guvernérem České národní banky. „Řešení, na kterém jsme se s panem prezidentem dohodli, předložím vládě a udělám vše pro to, abych vládu přesvědčil, aby na něj přistoupila,“ řekl dnes novinářům ke svému včerejšímu jednání s prezidentem Havlem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident se rozhodl k 1. prosinci jmenovat Tůmu guvernérem přes odpor premiéra Miloše Zemana, předsedy ODS Václava Klause i bývalého guvernéra Josefa Tošovského. Vláda jeho rozhodnutí zpochybnila nutností kontrasignace jmenování premiérem a chce, aby spor rozhodl Ústavní soud.

Rychetský však včerejší dohodu s Havlem nijak neupřesnil. Řekl jen, že jde o řešení velmi podobné tomu, které se objevilo ve sdělovacích prostředcích. Na dotaz, zda by se celý spor vyřešil uznáním legitimity dosavadních guvernérů ČNB vládou s tím, že by poté buď prezident nebo prezident a vláda společně požádali Ústavní soud, aby rozhodl o správnosti způsobu jmenování guvernéra, Rychetský odpověděl, že to považuje za nezbytné. „Zpochybňovat všechna předchozí jmenování guvernérů znamená zpochybňovat i všechny předchozí akty, které v této zemi byly učiněny, to vláda nikdy neměla v úmyslu,“ zdůraznil.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme