Sdružení nájemníků se nelíbí připravovaný zákon o nájemném

Sdružení nájemníků České republiky bije na poplach. Tvrdí, že politici i média zlehčují sociální důsledky zvyšování nájemného a že to může vést k zániku nájemního bydlení u nás. Sdružení nájemníků nesouhlasí s připravovaným zákonem o nájemném. Podmiňuje jeho podporu přijetím dalšího zákona, který by zajišťoval zaplatitelnost bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panelové sídliště | Foto: F. Tichý

Nájemníci novému zákonu vyčítají mimo jiné to, že jej nedoprovází předpisy, které by snižovaly dopad růstu nájemného. "Chceme, aby současně s účinností zákona o nájemném z bytu, byl ve hře také zákon o hmotné nouzi a vyhláška o cenách služeb spojených s bydlením," říká místopředseda sdružení nájemníků Milan Taraba.

S tím ovšem nesouhlasí náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl, který tvrdí, že potřebné předpisy jsou připraveny. "Sociální kompenzace jsou zajištěné. Návrh zákona o hmotné nouzi je také souběžně v připomínkovém řízení a já předpokládám, že vláda i parlament je budou projednávat ve stejné době nebo alespoň, že budou oba dva k ruce," upřesňuje Přikryl.

Podle předsedy sdružení Stanislava Křečka není pravda, že by lidé u nás platili méně než v ostatních vyspělých zemích. "Naši lidé platí na bydlení tolik jako ve státech Evropské unie a ne-li více. Lidé jsou zatěžováni náklady na bydlení v míře, která nejméně odpovídá tomu, co je běžné v Evropské unii. Pokud jde o důchodce, tak ti jsou nepoměrně více zatěžováni náklady na bydlení," tvrdí Křeček.

Nájemníci uznávají, že břemeno nemohou nést převážně majitelé domů a že dotace nájemného musí přijít od státu. Jsou přesvědčení, že náklady na bydlení by neměly přesáhnout 25 procent nákladů spotřeby domácnosti.

Lucie Weissová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme