Kandidát SPD Semín v Radě ČTK nezasedne. Sněmovna zvolila bývalou novinářku Bazalovou

Poslanci zvolili na poslední volné místo v Radě České tiskové kanceláře (ČTK) kandidátku Pirátské strany, bývalou novinářku Angeliku Bazalovou. Rada je tak po několika měsících kompletní. Bazalová získala 131 hlasů. Ke zvolení jí přitom stačilo 88 hlasů. Poslanci dali v tajné volbě Bazalové přednost před kandidátem SPD, místopředsedou spolku Akce D.O.S.T. Michalem Semínem. Ten dostal 33 hlasů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci zvolili na poslední volné místo v Radě České tiskové kanceláře (ČTK) kandidátku Pirátské strany bývalou novinářku Angeliku Bazalovou | Foto: Konieczny Janusz | Zdroj: ČTK

V prvním kole volby poslanci zvolili do rady veřejnoprávní agentury kandidáta ANO, zastupitele Prahy 3 Davida Soukupa. Uskutečnilo se na minulé schůzi.

Do Rady ČTK zvolili poslanci kandidáta ANO Soukupa. Poslední volné místo obsadí Semín, nebo Bazalová

Číst článek

Sněmovna nyní vybrala členy rady za někdejšího předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž pětiletý mandát skončil 20. června. Místopředsedy rady jsou nyní Jaroslava Wenigerová (za ODS) a publicista Petr Žantovský (za ANO). Dalšími členy jsou vedle nově zvoleného Soukupa a Bazalové Pavel Foltán (za ANO), Jana Gáborová (za SPD) a od začátku letošního května bývalá ministryně práce Michaela Marksová (za ČSSD).

Poslanci nevybrali žádného z kandidátů do Rady ČTK. Neuspěli Semín ani Šlerka

Číst článek

Soukup a Semín se o místo v Radě ČTK ucházeli už v předcházející volbě. Sněmovna v ní ale tehdy nikoho nevybrala. Semínova kandidatura v minulosti budila pozornost. Vyostřila také vztahy v koalici mezi ČSSD a hnutím ANO. Pro sociální demokracii byla jeho volba nepřijatelná kvůli údajným antisemitským názorům. Semín reagoval, že z teologického hlediska je k židovství kritický, je ale stoupencem náboženské snášenlivosti.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme