Senát odmítl novelu zákona o majetkovém vypořádání věřitelů zemědělských družstev

Drtivá většina senátorů zamítla poslaneckou novelu takzvaného transformačního zákona, která měla uspíšit dokončení výplat majetkových nároků věřitelů někdejších zemědělských družstev. Navrhovaná změna spočívala hlavně v možnosti vypořádat dluhy nejen v penězích, ale nově i předáním nepotřebného majetku družstev svým bývalým členům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Právě to senátorům vadilo nejvíc. Podle nezávislé Jitky Seitlové by tak zákon věřitele v rozporu s Ústavou rozdělil do dvou skupin s odlišnými právy: "Osoby, které byly a osoby, které nebyly odškodněny. Osoby, které odškodněny nebyly, by dostaly v současné době movitý majetek, který podle našeho názoru zcela neodpovídá hodnotou tomu majetku, který dostat měly. Je stanovené, že majetkový podíl je například 300 000 - a ten dotyčný by dostal nějaký podíl na nějakém objektu, který v žádném případě neodpovídá této hodnotě."

S nároky věřitelů se přitom vypořádala asi jen třetina družstev. Zamítnutí předlohy i z tohoto důvodu naopak lituje lidovecký senátor Josef Vaculík: " Může mít negativní dopad v tom smyslu, že bude pokračovat praxe rozhodování soudu na finanční plnění, což je dle mého soudu v rozporu s původní myšlenkou transformačního zákona, který stanovil nároky oprávněných osob jako podíl na majetku, nikoli nárok na finanční vyrovnání jejich majetkového podílu."

Pro zamítnutí novely hlasovalo 51 z 61 přítomných senátorů. Předloha se tak nyní vrací Poslanecké sněmovně, která má možnost přehlasovat veto Senátu 101 hlasy.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme