Senát se bude zabývat novelou obchodního zákoníku

Horní parlamentní komora má rozhodnout o odejmutí čtrnáctých platů představitelům státní moci. Ústavně-právní výbor ale navrhuje ponechat je soudcům. Čtyřkoaliční senátoři se chystají odmítnout projednávání Občanského zákoníku. Mají za to, že příslušný zákon byl přijat protiprávně, když v opakovaném hlasování byl vypuštěn návrh na finanční vyrovnání drobných akcionářů při privatizaci firem. Pokud by zákon přesto v senátu prošel, chtějí se obrátit na Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Senát ČR

Na začátku dnešní 11. schůze čeká senátory spor o Obchodní zákoník. Sněmovna horní komoře parlamentu zaslala znění, které přijala v opakovaném hlasování. Čtyřkoalice považuje revokaci rozhodnutí sněmovny za protiústavní a v senátu, kde má většinu, se chystá odmítnout Obchodní zákoník projednat.

Předseda sociálně-demokratických senátorů Ladislav Svoboda varuje před tím, aby senát přebíral úlohu Ústavního soudu. "Senát má ústavní pravomoc jedinou: přijmout tisk, který je postoupen poslaneckou sněmovnou. Poslaneckou sněmovnou nám byl předán tisk, který teď máme zařazený a nemáme jinou možnost než ho projednat. Osud projednávání může být různý: přijmout, zamítnout, vrátit s pozměňovacími návrhy, nic jiného nám ústava neumožňuje."

Pokud by senát Obchodní zákoník neprojednal, postupuje norma po třiceti dnech k prezidentu republiky, který o ní rozhodne do 15 dnů. Čtyřkoaliční senátoři navíc chtějí ke kontroverzní předloze prosadit usnesení, že sněmovna Obchodní zákoník řádně neprojednala.

Senátu se bude zabývat i rozhodnutím o odejmutí tzv. čtrnáctých platů představitelům státní moci. Zatímco ústavně-právní výbor horní komory parlamentu navrhuje ponechat 14. platy soudcům, místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS věří, že senátoři přijmou návrh v původním znění. "Podle mého názoru skutečně bychom se měli postavit za to znění, odebrání 14. platů. Tady došlo k určitému časovému skluzu a my jsme v časovém problému. To je podle mého názorui vina předkladatelů a ne vina senátu. My se pokusíme co nejrychleji, proto je také zařazen na čelo našeho projednávání, aby co nejdříve byl tento návrh zákona postoupen prezidentovi."

Senátory na jejich 11. schůzi čeká dále například zákon o střetu zájmů, novela o veřejném zdravotním pojištění, zákon o soudech či norma o volbách do zastupitelstev obcí.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme