Sjezd ČSSD skončil vítězstvím stranického křídla Stanislava Grosse
Pokud ČSSD získá v příštích volbách do Poslanecké sněmovny méně než 30 procent hlasů, měl by se konat mimořádný sjezd, na kterém předseda i všichni místopředsedové rezignují. Uvádí se to v usnesení, kterou v neděli sociální demokraté schválili na brněnském sjezdu. Všichni členové nového vedení byli na sjezdu zvolení těsnou většinou, získali jen něco málo přes 50 % hlasů. Zdeněk Škromach, který neuspěl ve volbách předsedy ani prvního místopředsedy, do týdne oznámí, zda opustí vládu. Odchod z kabinetu však zvažuje i ministr zemědělství Jaroslav Palas. Během sjezdu se začala formovat nová levicová frakce.
Sjezd sociálních demokratů skončil vítězstvím Grossova křídla ve straně. Delegáti sjezdu v Brně si ale také odhlasovali, že pokud v příštích parlamentních volbách získají méně než 30 procent hlasů, bude mimořádný sjezd, na kterém odstoupí celé vedení strany.
Předsedou strany byl v sobotu zvolen Stanislav Gross, prvním místopředsedou Bohuslav Sobotka. Místopředsedy se stali Jana Vaňhová, Jiří Paroubek a Petr Vícha. Ministryně školství Petra Buzková byla neúspěšná - z devíti kandidátů skončila na předposledním místě. Do vedení se nedostali ani poslanci Jan Kavan a Hana Orgoníková, předseda karlovarské organizace Jakub Pánik a Jaroslav Foldyna z Ústecka.
Všichni členové nového vedení byli na sjezdu zvolení těsnou většinou, získali jen něco málo přes 50 % hlasů. Teď už bývalý místopředseda strany Zdeněk Škromach, ale i další delegáti se netají tím, že takto zvolené jednobarevné vedení nereprezentuje názor strany. Jak řekl Radiožurnálu Škromach, je smutné, že 49 % delegátů nedostalo možnost, aby ve vedení byl zastoupen jejich názor: " Z tohoto hlediska to samozřejmě považuji bych řekl až za takovou politickou negramotnost těch, kteří v podstatě s volbami manipulovali, aby dopadli tak, jak dopadli. A nemyslím si, že by to byla do budoucna výhra sociální demokracie."
Premiér dál počítá se Škromachem jako s ministrem i místopředsedou vlády
Zdeněk Škromach oznámil, že zůstává řadovým členem sociální demokracie a zváží další setrvání ve vládě. Své rozhodnutí v dohledné době oznámí premiérovi. V kuloárech okamžitě začaly spekulace, že situace by mohla vést i k mimořádnému sjezdu. Škromach ale na dotaz, zda to považuje za reálné, odpověděl: "Já myslím, že v době sjezdu, který probíhá a volí nové vedení, je zbytečné hovořit o něčem takovém. Já ho iniciovat v tuto chvíli určitě nebudu." Objevily se spekulace, že v případě odchodu Škromacha z vlády by ho následoval také ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Se Škromachem ale premiér Gross své vládě počítá i nadále, a to jak ve funkci ministra práce a sociálních věcí, tak vicepremiéra. "Nepočítám s tím, že bych teď navrhoval jakékoliv personální změny ve vládě ve vztahu ke Zdeňku Škromachovi, ať už jde i jeho působení ve funkci místopředsedy vlády," řekl v závěru sjezdu nově zvolený předseda strany.
Mnozí nespokojení delegáti opouštěli sjezd ještě před jeho skončením. Jan Kavan už řekl, že vytváří novou levicovou platformu. Frakce chce prosazovat základní sociálnědemokratické hodnoty, k nimž patří solidarita, sociální spravedlnost, soudržnost, svoboda, samospráva a demokratická účast širokých vrstev obyvatel na rozhodování o správě věcí veřejných.
Koaliční jednání hned po Velikonocích
Křesťanší demokraté berou volbu svých partnerů ve vládě na vědomí. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska chtějí hned po Velikonocích odstartovat jednání o změně koaliční smlouvy, která by ukončila současnou vládní krizi. "Je to suverénní rozhodnutí sociální demokracie. Na našich postojích a stanoviscích se nic nemění. Jsme připraveni k jednání a na základě výsledků těch jednání se rozhodneme co dál." KDU-ČSL chce jednat o dvou variantách - buď pokračování dosavadní koalice, ale bez Grosse, nebo začít jednat o termínu dřívějších voleb. Pokud se koalice ani na jedné variantě neshodne, svolá Kalousek mimořádnou celostátní konferenci, která rozhodne o dalším postupu.
Pro Radiožurnál reagoval také předseda ODS Mirek Topolánek. Jak nám řekl, Grossovo vítězství není dobrou zprávou pro Česko. "Je evidentní, že v sociální demokracii jsou silné dva proudy, což nebude destabilizovat jen tuto stranu, ale i vládní koalici. Netuším, co přijde po zvolení Stanislava Grosse, po jeho setrvání ve funkci předsedy vlády. Lidovci budou muset nějak reagovat."
Komunisty podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika Grossovo vítězství nepřekvapilo. Podle něj to bude mít pro Lidový dům ale fatální následky. "Sociální demokracie tento postup avizovala už dopředu a bohužel se dá říci, že právě pan Kalousek sjednotil sociální demokracii kolem Stanislava Grosse. Dá se očekávat udržení nastoupeného kurzu od levicového programu a další prohloubení volebních porážek sociální demokracie."
Sjezd ČSSD vyzval premiéra, ministry za ČSSD a poslance, aby zabránili konání předčasných voleb. Delegáti schválili i rezoluci, aby v případě rozpadu současné vládní koalice s lidovci a unionisty ČSSD pokračovala v plnění programového prohlášení ČSSD až do konání řádných voleb, které se mají konat příští rok.
Ke zvolení do čela ČSSD poblahopřál Stanislavu Grossovi prezident Václav Klaus. Současně očekává, že mu strany vládní koalice dají v co nejkratší době najevo, jaké budou jejich další kroky a zda většinová vláda v současné koaliční podobě nadále trvá. O stanovisku hlavy státu informoval mluvčí Hradu Petr Hájek.