sjezd

sjezd v textech na iROZHLASU

|Anna Kottová, Kristýna Novotná |Zprávy z domova

'Odcházíme jako sjednocená strana. Soustřeďme se na nadcházející volby,' ukončil Sobotka sjezd ČSSD

ONLINE V ČLÁNKU. Staronovým předsedou sociální demokracie se v pátek stal Bohuslav Sobotka. V tajné volbě získal 67 procent hlasů, tedy zhruba dvě třetiny. Volilo ho 460 delegátů, 201 hlasovalo proti a 26 hlasů bylo neplatných. Ve volbě neměl protikandidáta. Statutárním místopředsedou strany je opět ministr vnitra Milan Chovanec. Získal 379 hlasů a porazil tak jako před dvěma lety poslance Jeronýma Tejce, který měl 280 hlasů. Zvoleni byli i místopředsedové. V sobotu sněm pokračuje druhým dnem.

|David Jakš |Zprávy ze světa

V Pekingu se sešel největší parlament světa. Pro politiky je sjezd vrcholem kariéry

FOTO UVNITŘ. Jsou jich bezmála tři tisíce a podle čínské ústavy jsou to zástupci celého čínského národa, tedy více než jedné miliardy a 300 milionů lidí. Řeč je o poslancích čínského parlamentu, kteří se sjeli na každoroční jednání do hlavního města. Ačkoli jejich rozhodovací pravomoci nejsou veliké, pro naprostou většinu z nich je každoroční výroční zasedání vrcholem jejich politické i společenské kariéry.

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotku podpořili i v Moravskoslezském kraji. Ze 14 regionů získal 13 nominací

Moravskoslezská ČSSD ve čtvrtek navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný šéf sociální demokracie tak má před březnovým sjezdem nominaci ze všech regionů kromě jihočeského. Hlasování o nominaci na prvního místopředsedu dopadlo nerozhodně, dosavadní statutární místopředseda Milan Chovanec stejně jako Sobotkův kritik Jeroným Tejc dostali shodně 65 hlasů.

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Zimní sporty

80 metrů letu, pak dopad do tmy. Chyba znamená ošklivý pád, říká Hudec o 'Velbloudích hrbech'

Nor Svindal už v cíli druhého sjezdu sezony Světového poháru trochu slavil, když ho o čtyři setiny sekundy nečekaně předjel Max Franz s vysokým číslem 26. Právě tenhle Rakušan je tedy dnešním vítězem ve Val Gardeně na severu Itálie. Jediný Čech v jihotyrolském středisku Jan Hudec se nakonec rozhodl závod vynechat. Před dvěma lety se tam totiž vážně zranil.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Zopakuje Okamurovo hnutí spolupráci s SPO? Na celostátní konferenci o tom rozhodnou delegáti

Do krajských voleb nešlo s nálepkou favorita, přesto se hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury dostalo do deseti regionálních zastupitelstev. Jak nečekaný úspěch potvrdit i v parlamentních volbách, budou vymýšlet delegáti na sobotní celostátní konferenci hnutí. Hlavní otázkou má být to, jestli zopakují volební spolupráci se Stranou práv občanů.

Zůstane Si Ťin-pching čínským prezidentem? Do Pekingu se sjelo vedení komunistické strany

|David Jakš |Zprávy ze světa

V Pekingu zasedá 400 nejvlivnějších členů Komunistické strany Číny. Na uzavřeném, přísně hlídaném plénu oficiálně jednají o udržení stranické disciplíny. Ve skutečnosti ale mají vybrat muže, který povede nejlidnatější zemi světa v příštích šesti letech. Na postu by rád zůstal současný prezident Si Ťin-pching. Před blížícím se sjezdem se ale zostřuje boj mezi jednotlivými frakcemi strany a jeho pozice není pevná.

| ČTK, ČRo |Regiony

Hromadná nehoda uzavřela u Ostředku na Benešovsku na několik hodin D1 ve směru na Prahu

Dálnici D1 na 32. kilometru u Ostředku na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela v noci hromadná nehoda čtyř nákladních a dvou osobních vozidel. Podle policie se je krátce po šesté hodině v pátek podařilo odstranit. Kolona se dává do pohybu a místo už se nevyplatí objíždět. Kolize se obešla bez zranění osob, řekl policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

|Lenka Kabrhelová, ČRo, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Clintonová přijala kandidaturu demokratů na prezidentku, zaútočila na Trumpa

Spojené státy překonaly zásadní milník ve své historii - ve Filadelfii poprvé v historii přijala nominaci jedné z velkých politických stran žena. Hillary Clintonová slíbila optimistickou budoucnost a změny, ze kterých budou těžit všichni Američané. Bývalá ministryně zahraničí se také ostře vymezila proti svému konkurentovi z Republikánské strany Donaldu Trumpovi.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Nejen Trump a politika. Ulice Clevelandu nabízejí unikátní podívanou ve stylu velké show

V americkém Clevelandu je v plném proudu republikánský nominační sjezd. Zatímco v napěchované aréně debatují delegáti, politické špičky i celebrity o tom, jestli je Donald Trump nejlepší kandidát strany na amerického prezidenta, rušno je i v ulicích města. Jak zjistila zpravodajka Českého rozhlasu, i přestože v něm panují bezprecedentní bezpečnostní opatření, si davy návštěvníků užívají až karnevalovou atmosféru.

Prominentní republikáni se v USA omlouvají z nominačního sjezdu

| ČTK |Zprávy ze světa

Stále víc prominentních členů americké Republikánské strany oznamuje neúčast na červencovém nominačním sjezdu, na němž má být potvrzen Donald Trump jako kandidát strany pro prezidentské volby. Píše o tom The New York Times. Na seznamu omluvených jsou už mnozí guvernéři, senátoři i dlouholetí straničtí aktivisté, kteří se nominačních sjezdů pravidelně účastnili dlouhá desetiletí.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Staronovým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip, stranu vede už 11 let

Komunisty, tedy nejsilnější opoziční stranu, velké změny nečekají. Další čtyři roky je dál povede Vojtěch Filip. V tajné volbě na pražském sjezdu obhájil funkci, když získal 203 hlasů. Jeho jediného protikandidáta, bývalého místopředsedu ÚV KSČM a zastánce radikálnějších změn ve straně Josefa Skálu podpořilo 150 delegátů. Vojtěch Filip vede komunisty už jedenáctým rokem.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

KSČM volí vedení na další 4 roky, Filip má už jen jednoho konkurenta. Členů strany ubývá

Komunisté si v Praze volí nové vedení. Jméno toho, kdo bude v čele nejsilnější opoziční strany v následujících čtyřech letech, bude známé kolem 19. hodiny. Post šéfa KSČM obhajuje Vojtěch Filip, který ji vede už 11 let. Měl dva protikandidáty - pražského zastupitele Ivana Hrůzu a bývalého místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu. Hrůza ale nakonec podpořil Skálu, a Filip tak bude mít jen jednoho konkurenta. Jedním z problémů KSČM je úbytek členů, kteří navíc stárnou.

|Jakub Marek, Jakub Knoll |Zimní sporty

Sjezdaři testují v Jižní Koreji novou olympijskou sjezdovku. O víkendu je tam čekají závody SP

Na alpské lyžaře čeká ostrý test olympijských tratí v jihokorejském Čongsonu. Za sebou už mají tréninky před víkendovými závody Světového poháru a většina z nich si kopec pro Hry v Pchjongčchangu pochvaluje. Najdou se ale i výjimky, mezi které patří například stříbrný medailista z posledního olympijského sjezdu v Soči - Ital Christof Innerhofer.

| ČRo, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Novým předsedou Strany zelených se stal Matěj Stropnický

Stranu zelených nově povede pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický. V dnešní volbě na sjezdu zvítězil již v prvním kole nad starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a učitelem Janem Šlechtou. Ve funkci Stropnický vystřídá Janu Drápalovou, která zelené vedla přes rok.