sjezd

Nejnovější zprávy

|Anna Kottová, Kristýna Novotná |Zprávy z domova

'Odcházíme jako sjednocená strana. Soustřeďme se na nadcházející volby,' ukončil Sobotka sjezd ČSSD

ONLINE V ČLÁNKU. Staronovým předsedou sociální demokracie se v pátek stal Bohuslav Sobotka. V tajné volbě získal 67 procent hlasů, tedy zhruba dvě třetiny. Volilo ho 460 delegátů, 201 hlasovalo proti a 26 hlasů bylo neplatných. Ve volbě neměl protikandidáta. Statutárním místopředsedou strany je opět ministr vnitra Milan Chovanec. Získal 379 hlasů a porazil tak jako před dvěma lety poslance Jeronýma Tejce, který měl 280 hlasů. Zvoleni byli i místopředsedové. V sobotu sněm pokračuje druhým dnem.

|David Jakš |Zprávy ze světa

V Pekingu se sešel největší parlament světa. Pro politiky je sjezd vrcholem kariéry

FOTO UVNITŘ. Jsou jich bezmála tři tisíce a podle čínské ústavy jsou to zástupci celého čínského národa, tedy více než jedné miliardy a 300 milionů lidí. Řeč je o poslancích čínského parlamentu, kteří se sjeli na každoroční jednání do hlavního města. Ačkoli jejich rozhodovací pravomoci nejsou veliké, pro naprostou většinu z nich je každoroční výroční zasedání vrcholem jejich politické i společenské kariéry.

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotku podpořili i v Moravskoslezském kraji. Ze 14 regionů získal 13 nominací

Moravskoslezská ČSSD ve čtvrtek navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Premiér a současný šéf sociální demokracie tak má před březnovým sjezdem nominaci ze všech regionů kromě jihočeského. Hlasování o nominaci na prvního místopředsedu dopadlo nerozhodně, dosavadní statutární místopředseda Milan Chovanec stejně jako Sobotkův kritik Jeroným Tejc dostali shodně 65 hlasů.

80 metrů letu, pak dopad do tmy. Chyba znamená ošklivý pád, říká Hudec o 'Velbloudích hrbech'

|Jan Kaliba, Vojtěch Man |Zimní sporty

Nor Svindal už v cíli druhého sjezdu sezony Světového poháru trochu slavil, když ho o čtyři setiny sekundy nečekaně předjel Max Franz s vysokým číslem 26. Právě tenhle Rakušan je tedy dnešním vítězem ve Val Gardeně na severu Itálie. Jediný Čech v jihotyrolském středisku Jan Hudec se nakonec rozhodl závod vynechat. Před dvěma lety se tam totiž vážně zranil.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Zopakuje Okamurovo hnutí spolupráci s SPO? Na celostátní konferenci o tom rozhodnou delegáti

Do krajských voleb nešlo s nálepkou favorita, přesto se hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury dostalo do deseti regionálních zastupitelstev. Jak nečekaný úspěch potvrdit i v parlamentních volbách, budou vymýšlet delegáti na sobotní celostátní konferenci hnutí. Hlavní otázkou má být to, jestli zopakují volební spolupráci se Stranou práv občanů.

|David Jakš |Zprávy ze světa

Zůstane Si Ťin-pching čínským prezidentem? Do Pekingu se sjelo vedení komunistické strany

V Pekingu zasedá 400 nejvlivnějších členů Komunistické strany Číny. Na uzavřeném, přísně hlídaném plénu oficiálně jednají o udržení stranické disciplíny. Ve skutečnosti ale mají vybrat muže, který povede nejlidnatější zemi světa v příštích šesti letech. Na postu by rád zůstal současný prezident Si Ťin-pching. Před blížícím se sjezdem se ale zostřuje boj mezi jednotlivými frakcemi strany a jeho pozice není pevná.

| ČTK, ČRo |Regiony

Hromadná nehoda uzavřela u Ostředku na Benešovsku na několik hodin D1 ve směru na Prahu

Dálnici D1 na 32. kilometru u Ostředku na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela v noci hromadná nehoda čtyř nákladních a dvou osobních vozidel. Podle policie se je krátce po šesté hodině v pátek podařilo odstranit. Kolona se dává do pohybu a místo už se nevyplatí objíždět. Kolize se obešla bez zranění osob, řekl policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

|Lenka Kabrhelová, ČRo, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Clintonová přijala kandidaturu demokratů na prezidentku, zaútočila na Trumpa

Spojené státy překonaly zásadní milník ve své historii - ve Filadelfii poprvé v historii přijala nominaci jedné z velkých politických stran žena. Hillary Clintonová slíbila optimistickou budoucnost a změny, ze kterých budou těžit všichni Američané. Bývalá ministryně zahraničí se také ostře vymezila proti svému konkurentovi z Republikánské strany Donaldu Trumpovi.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Nejen Trump a politika. Ulice Clevelandu nabízejí unikátní podívanou ve stylu velké show

V americkém Clevelandu je v plném proudu republikánský nominační sjezd. Zatímco v napěchované aréně debatují delegáti, politické špičky i celebrity o tom, jestli je Donald Trump nejlepší kandidát strany na amerického prezidenta, rušno je i v ulicích města. Jak zjistila zpravodajka Českého rozhlasu, i přestože v něm panují bezprecedentní bezpečnostní opatření, si davy návštěvníků užívají až karnevalovou atmosféru.

| ČTK |Zprávy ze světa

Prominentní republikáni se v USA omlouvají z nominačního sjezdu

Stále víc prominentních členů americké Republikánské strany oznamuje neúčast na červencovém nominačním sjezdu, na němž má být potvrzen Donald Trump jako kandidát strany pro prezidentské volby. Píše o tom The New York Times. Na seznamu omluvených jsou už mnozí guvernéři, senátoři i dlouholetí straničtí aktivisté, kteří se nominačních sjezdů pravidelně účastnili dlouhá desetiletí.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Staronovým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip, stranu vede už 11 let

Komunisty, tedy nejsilnější opoziční stranu, velké změny nečekají. Další čtyři roky je dál povede Vojtěch Filip. V tajné volbě na pražském sjezdu obhájil funkci, když získal 203 hlasů. Jeho jediného protikandidáta, bývalého místopředsedu ÚV KSČM a zastánce radikálnějších změn ve straně Josefa Skálu podpořilo 150 delegátů. Vojtěch Filip vede komunisty už jedenáctým rokem.

|Lenka Jansová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

KSČM volí vedení na další 4 roky, Filip má už jen jednoho konkurenta. Členů strany ubývá

Komunisté si v Praze volí nové vedení. Jméno toho, kdo bude v čele nejsilnější opoziční strany v následujících čtyřech letech, bude známé kolem 19. hodiny. Post šéfa KSČM obhajuje Vojtěch Filip, který ji vede už 11 let. Měl dva protikandidáty - pražského zastupitele Ivana Hrůzu a bývalého místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu. Hrůza ale nakonec podpořil Skálu, a Filip tak bude mít jen jednoho konkurenta. Jedním z problémů KSČM je úbytek členů, kteří navíc stárnou.

|Jakub Marek, Jakub Knoll |Zimní sporty

Sjezdaři testují v Jižní Koreji novou olympijskou sjezdovku. O víkendu je tam čekají závody SP

Na alpské lyžaře čeká ostrý test olympijských tratí v jihokorejském Čongsonu. Za sebou už mají tréninky před víkendovými závody Světového poháru a většina z nich si kopec pro Hry v Pchjongčchangu pochvaluje. Najdou se ale i výjimky, mezi které patří například stříbrný medailista z posledního olympijského sjezdu v Soči - Ital Christof Innerhofer.

| ČRo, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Novým předsedou Strany zelených se stal Matěj Stropnický

Stranu zelených nově povede pražský zastupitel a bývalý náměstek primátorky Matěj Stropnický. V dnešní volbě na sjezdu zvítězil již v prvním kole nad starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a učitelem Janem Šlechtou. Ve funkci Stropnický vystřídá Janu Drápalovou, která zelené vedla přes rok.

|Jan Kaliba, Jakub Knoll |Zimní sporty

Během závodu SP byl poprvé v akci lyžařský airbag. Pomohl Mayerovi

Dnešní sjezd ve Val Gardeně byl historicky první, kdy závodníkův pád a následná zranění zmírnila právě zaváděná technologická novinka - speciální lyžařský airbag. Aktivoval se na těle olympijského vítěze, Rakušana Matthiase Mayera. Udělal chybu a vypadl na stejném místě trati jako Ondřej Bank. Český lyžař ještě airbag nestihl otestovat a při závodech ho nenosí. Také proto byl i on rád, že se tentokrát pádu vyhnul.