Smog trápí velká města. Nejhůř je na Ostravsku

Smog dusí velká města. Může za to mráz, bezvětří a hustá doprava. Limity polétavého prachu byly za posledních 24 hodin překročeny na většině stanic v Praze. Špatné rozptylové podmínky jsou i v Liberci nebo v Brně. Tradičně nejhorší je kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji. Pro Ostravsko, Karvinsko, Třinecko a Český Těšín platí signál regulace. Podle předpovědi na příští dny navíc zasáhnou republiku silné mrazy, lidé tak budou víc topit a domácí topeniště budou situaci dál zhoršovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Ostravu i její okolí kontrolují tři speciální měřící mobilní stanice, a to po dobu pěti let. Jedna je v Nošovicích, druhá v lázeňské Karlově Studánce a třetí nyní stojí u jedné z nejfrekventovanějších silnic v Ostravě.

„Opravdu se dýchá špatně. Denně tu projede strašně moc aut,“ uvedla paní Jiřina, která bydlí nedaleko a má astma.

Kromě tradičních látek se odborníci ze Zdravotního ústavu zaměřují taky na polyaromatické uhlovodíky, těžké kovy a hlavně dioxiny, které se v česku příliš nestanovují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogu na Ostravsku mluví reportérka Českého rozhlasu Silvie Mikulcová a vedoucí Odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Lidi teď ale nejvíc zajímá prach. Jak to aktuálně vypadá na místě, se zájemci dozvědí online na internetu. Měřicí stanice se postupně objeví na 36 místech v regionu.

„Tato inverzní situace je typickým meteorologickým jevem vlastně pro zimní období. Není to nic překvapujícího. V loňském roce naopak těchto smogových dnů bylo mnohem více. Řekl bych, že letos je k nám zima příznivá,“ řekl vedoucí Odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje Tomáš Koryta.

Meteorologové opět na některých místech vyhlásili signál regulace, který platí ale hlavně pro firmy.

Na Ostravsku platí signál regulace, smog trápí i Brno a Olomouc

Číst článek

„Vedení kraje podepsalo dobrovolné dohody s velkými firmami o tom, že v podstatě omezují výrobu po mnohem delší čas než ze zákona musí ve smogových epizodách,“ řekl Tomáš Koryta.

Na konci září Polsko a Česko uzavřely memorandum s cílem snížit obsah škodlivin ve vzduchu a zamezovat právě smogovým situacím.

„Praktický dopad můžeme očekávat v horizontu let, protože samozřejmě ono je to velice důležité, ta spolupráce mezi Českou a Polskou republikou, protože smogové situace v podstatě znamenají, že se masy vzduchu přesouvají v rámci Slezské kotliny od severu k jihozápadu. Je možno to samozřejmě takto na mapách sledovat, že nejdříve je zasaženo Ostravsko a posléze Olomoucko až Brněnsko a tak dále,“ vysvětlil Tomáš Koryta.

Jana Zemanová, Silvie Mikulcová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme