Sněmovna bude znovu jednat o registrovaném partnerství homosexuálů
Homosexuálové v Česku mají novou naději. Poslance totiž čeká už několikátý pokus o schválení zavedení registrace svazků osob stejného pohlaví. Část návrhů už několikrát v Poslanecké sněmovně neuspěla, další stáhla sama vláda tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly, když zjistila, že předloha nemá šanci na schválení. Při posledním hlasování chyběl předkladatelům zákona jediný hlas.
Premiér Jiří Paroubek naznačil, jak chce, aby se zachovali při hlasování sociální demokraté. "Já vystoupím na poslaneckém klubu a budu žádat jeho členy, aby registrovaná partnerství podpořili. Je to dobrý zákon," řekl Paroubek.
Komunistický poslanec Pavel Kováčik je také připraven zvednout pro návrh ruku. Jak ale uvedl v České televizi, v celé problematice rozhodně nejde o rozdílný pohled levice a pravice. "To není jen otázka pravice a levice. To jde s výjimkou KDU-ČSL napříč všemi stranami, kde jsou odpůrci i příznivci. I v našem klubu jsou zarytí odpůrci. V procentech mohu říct, že jich je nejméně, ale zhruba třetina jich je," vyjádřil se Kováčik.
Jako jeden muž návrh zákona odmítají lidovci. Jejich předseda Miroslav Kalousek v České televizi řekl, že jeho strana vnímá, že jde o zákon, který nikomu neublíží a některým lidem pomůže. Přesto pro ni jednoznačně převažují negativa. "My si nejsme jisti, jestli by v dlouhodobějším důsledku zákon neublížil vnímání tradiční rodiny. Pokud je u nás skutečně něco ohroženo, je to tradiční rodina," argumentoval Kalousek.
V silně katolickém Polsku o víkendu s pochodem homosexuálů vyjádřili nesouhlas jak pravicoví radikálové, tak i někteří vrcholní politici. Naproti tomu například v podobně nábožensky založeném Španělsku zákon o registrovaném partnerství v parlamentu prošel a v konzervativním Švýcarsku se pro uzákonění svazků homosexuálů lidé vyslovili v referendu.