Soudce Berka půjde za zmanipulované konkurzy do vězení na 8,5 roku, rozhodl soud
Konkurzní soudce Jiří Berka půjde za manipulaci se zakázkami na 8,5 roku do vězení. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Táboře. Dalším osmi lidem ze skupiny, která podle obžaloby způsobila na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun, soudce uložil tresty v rozpětí od dvouleté podmínky do 8,5 roku vězení. Rozsudky jsou zatím nepravomocné.
Obžaloba se původně týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Státní zástupkyně Daniela Smetanová navrhovala pro Berku devítiletý trest odnětí svobody. S jednou výjimkou požadovala nepodmíněné tresty v trvání od tří do osmi let i pro další obžalované. Naopak obhájci ve většině případů žádali soud, aby jejich klienty zprostil obžaloby.
Případ se vleče již několik let. Pozastavila ho také amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Na jejím základě soud letos v září zastavil stíhání tří obžalovaných, Vladislava Větrovce, Jana Harangoza a Marty Čihákové.
Táborský soud se začal kauzou zabývat v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali také obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.
Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími lidmi poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů.
K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.