Soudci si podle Práva nevědí rady s korupcí
Čeští soudci si nevědí rady s korupcí, píše na titulní straně Právo. Za uplácení hrozí až osm let vězení. V nejznámějších případech, v nichž jsou upláceni politici, padají podmíněné tresty - nebo se kauzy zaseknout už v průběhu vyšetřování, tvrdí Právo. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery jsou mírné tresty výsledkem kompromisu, kdy si soudce nemusí být vždy jist důkazy - a tak raději určí nižší trest.
Podle deníku Právo se liší také hodnocení podobných důkazů. Jako příklad deníku slouží případy Pavla Ploce a Zdeňka Kořistky. Oběma byl údajně nabízen úplatek - Plocovi za přestup do jiné politické strany, Kořistkovi za podporu vlády při hlasování o důvěře.
Oba případy se pohybovaly v rovině tvrzení proti tvrzení. Muž, který se pokusil uplatit Ploce, dostal podmínečný trest na dvacet měsíců. Kořistka ale u soudu neuspěl a musel se ještě omluvit, připomíná Právo.
Většina obcí v lednu zvýší nájmy na maximum, varuje Mladá fronta Dnes. V mnoha případech to znamená zdražení činží o dvacet až třicet procent, což u průměrného bytu činí 300 až 600 korun. Rekordně - o 45 procent - poskočí nájmy například na Praze 6. Nejmenší šok podle MfD čeká obyvatele severních Čech, kde se nájmy zvednou jen o desetikoruny. Také města jako Karlovy Vary nebo Příbram nechávají nájmy beze změny. Buď už většinu bytů prodaly, nebo se na to chystají - všímá si Mladá fronta Dnes.
Deregulaci nájmů zastavila v roce 2002 vláda ČSSD. Od té doby rostl rozdíl mezi tržním a regulovaným nájemným, připomíná Mladá fronta Dnes. Ceny bytů, od kterých se výše nájmů počítá, dál rostou. Loni, když mohli radní poprvé po pěti letech o zvýšení nájmů rozhodnout, to neudělali kvůli blížícím se volbám. Teď se snaží vše rychle dohnat. A to i pod tlakem žalob majitelů domů u Evropského soudu, tvrdí Mladá fronta Dnes.
Firmy z německy mluvících zemí napadly žádost výrobců Karlovarských oplatek, aby jim Evropská komise udělila ochrannou známku - neuniklo Lidovým novinám. Němečtí a rakouští výrobci tvrdí, že receptura tradičně patřila k majetku sudetských Němců, kteří byli po válce vysídleni. "Receptura - nikoli místo - je rozhodující," tvrdí. Česká strana se ale domnívá, že jsou kulaté oplatky tradičně spojeny s městem Karlovy Vary, píší Lidoví noviny.
Své výhrady k "monopolizaci názvu jen pro Čechy" popsali Němci a Rakušané na stovkách stran, dozvíme se v Lidových novinách. Pokud Brusel udělí ochrannou známku Čechům, chtějí věc hnát před Evropský soud. Na stranu Němců a Rakušanů se už dříve přidaly vyhnanecké spolky.
Teď se podle informací Lidových novin do věci vložilo i německé ministerstvo spravedlnosti. Výhrady konkurentům vůči Čechům teď začne studovat Evropská komise. Rozřešení se neočekává dříve než za několik měsíců. Spor může skončit i smírem.
Šéfům průmyslových podniků vadí současná silná koruna. Snaží se proto - podle Hospodářských novin - zvrátit laxní přístup Topolánkovy vlády k euru a zasadit se o jeho brzké přijetí. Svaz průmyslu a obchodu kvůli tomu dokončuje nový dokument. Ten má shrnout strategické potřeby českých podniků. Velké české firmy žijí z vývozu a současná silná koruna jim komplikuje situaci, uvádějí Hospodářské noviny.
Na zavedení eura se musí ekonomika nejprve připravit. Nejde jen o reformu veřejných financí a s ní související reformu penzí, připomínají Hospodářské noviny. Průmyslníci za velký problém považují i prohlubující se nerovnováhu na trhu práce. Vláda a centrální banka se minulý měsíc dohodly na "eurostrategii". Není v ní ale žádný konkrétní termín, uzavírají Hospodářské noviny.