USA 0:1 Česko

Stát udělal při arbitráži s CME několik chyb

Stát v arbitráži se společností CME několikrát chyboval - k takovému závěru došli poslanci z parlamentní vyšetřovací komise. Stát pak musel CME zaplatit deset miliard korun za zmaření její investice do televize Nova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studio TV Nova | Foto: TV NOVA

Jak Radiožurnálu řekl předseda vyšetřovací komise Stanislav Křeček, Česko bylo k zaplacení odsouzeno na základě důkazů, které by v žádném rozumném soudním sporu nemohly obstát.

"Komise bez problémů byla od počátku připravena odsoudit český stát k náhradě škody, přestože tak činila na základě naprosto stejných důkazů, na základě kterých londýnská arbitráž jakoukoli odpovědnost České republiky odmítla. Samozřejmě i stát se dopustil některých problematických kroků - neměli jsme s arbitrážemi žádné zkušenosti, argumenty nebyly brány v úvahu."

Podle Stanislava Křečka nebudou poslanci podávat trestní oznámení. Dokumenty o výsleších ale předají státnímu zástupci a nechají na něm, zda zahájí trestní stíhání.

Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME. Pře vyústila ve tři arbitráže.

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme