Therese Schwarzenbergová by se jako první dáma naučila česky

Potenciální první dáma Therese Schwarzenbergová v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas slíbila, že se v případě vítězství jejího muže ve volbách naučí česky. Manželka Miloše Zemana, oponenta Karla Schwarzenberga, rozhovor odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z první svatby Schwarzenbergových

Snímek z první svatby Schwarzenbergových | Foto: volimkarla.cz

„Když tam budu více pobývat, budu se chtít s lidmi domluvit, všemu rozumět. Z toho důvodu se budu muset naučit česky,“ řekla hraběnka Therese redaktorce Českého rozhlasu Marii Woodhamsové, která s ní hovořila ve Vídni. "Pár jazyků ovládám, ale místo pro češtinu by se najít mohlo," dodala.

Na otázku, zda je rakouská metropole hezčí než Praha, odpověděla diplomaticky. "Vídeň je moje rodné město, takže bych neřekla, že je Praha hezčí," prohlásila manželka prezidentského kandidáta.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hraběnkou Therese hovořila spolupracovnice ČRo v Rakousku Marie Woodhamsová

Prahu ale vnímá jako pohodové a vstřícné město a rozhodně by zde bývala častěji než dosud. Úlohu první dámy by převzala s potěšením.

"Prahu mám velmi ráda. Moc krásné město. Já se tam cítím dobře. Prahu beru jako město pohody s dobrou atmosférou," popsala svůj vztah k české metropoli.

Dny před druhým kolem referenda, v němž se rozhodne, kdo se přestěhuje na Hrad, jsou pro ni plné nervozity a napětí. V manželovo vítězství ale věří.

„Všichni jsme nervózní, netrpěliví, čekáme, jak to dopadne a samozřejmě doufáme, že kníže volbu vyhraje.Držíme mu palce,“ uvedla.

Ivana Zemanová odmítla poskytnout rozhovor Českému rozhlasu. S médií komunikovat odmítá kvůli špatným zkušenostem.

Therese Schwarzenbergová je přesvědčená, že právě její manžel je pro Čechy tou nejlepší volbou mimo jiné i kvůli jeho mezinárodním zkušenostem a kontaktům.

"Mnoho toho nacestoval, zná hodně politiků a může zemi velmi dobře reprezentovat. Určitě by pozici Česka v mezinárodních vztazích upevnil," připomněla voličům žena, kterou si Schwarzenberg vzal hned dvakrát, v roce 1967 a poté po rozvodu znovu v roce 2008.

Ivana Zemanová odmítla poskytnout rozhovor. „Svého manžela jednoznačně morálně podporuje, jen se nevyskytuje v rámci kampaně z důvodů jejích špatných zkušeností s médií z dřívějška,“ vysvětlila mluvčí Zemanovy kampaně Hana Burianová.

Marie Woodhamsová, Alina Holušová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme