Jíří Pospíšil má vyzyvatele. V čele TOP 09 ho chce vystřídat senátor Tomáš Czernin

Místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin bude kandidovat na předsedu strany, kterého členové TOP 09 vyberou letos na podzim. Oznámil to v pátek na facebooku. Czernin uvedl, že chce zvýšit přitažlivost TOP 09 pro voliče. TOP 09 nyní vede Jiří Pospíšil, kterého Czernin kritizoval za to, že je zároveň šéfem strany a europoslancem. Nynější šéf TOP 09 zatím nepotvrdil, zda bude post obhajovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Czernin (vpravo) chce nahradit Jiřího Pospíšila v čele TOP 09 | Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

„Chci zvýšit voličskou přitažlivost a politickou váhu TOP 09 jejím unikátním programem proevropské konzervativní strany,“ sdělil ke své kandidatuře Czernin. „V době postbabišovské budeme muset dohnat stagnaci ve všech oblastech modernizace a konkurenceschopnosti země, které vláda zanedbala,“ doplnil.

Spoluzodpovědnost za Nagyovou mě trápí, řekl Kalousek. Do jakékoliv příští vlády si vystavil stopku

Číst článek

Předseda TOP 09 by neměl být podle Czernina zároveň poslancem Evropského parlamentu, jako Pospíšil. „Domnívám se, že jde těžko skloubit být europoslancem a současně předsedou strany,“ řekl Czernin iDNES.cz.

Stejně kritizoval Pospíšila již po květnových volbách, v nichž Pospíšil obhájil křeslo v Evropském parlamentu, bývalý předseda TOP 09 Kalousek.

„Je třeba mít kandidáta, který opravdu bude mít tu stranu v centru pozornosti a povede ji do voleb do Poslanecké sněmovny,“ řekl nyní iDNES.cz.

Pospíšil na serveru v reakci na to uvedl, že Kalousek vyjádřeními v médiích poškozuje pozici TOP 09 při aktuálním jednání s hnutím STAN o případné společné kandidatuře v krajských a sněmovních volbách.

‚Dlouho jsme stagnovali‘

Podobně jako Czernin a Kalousek se vyjádřil i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Na Facebooku napsal, že Pospíšil má zásluhy na obnovení spojenectví se STAN, „ale bohužel se nerozhodl, jestli chce působit v Praze nebo v Bruselu“. O Czerninovi se pak vyjádřil pozitivně.

„Tomáše Czernina znám od jeho mládí a směle mohu tvrdit, že za jeho charakter ručím. Svědčí pro něj jeho obliba ve vlastním kraji. Přesvědčivě si tam odpracoval svůj senátorský mandát a stal se velmi respektovanou osobností. Je to člověk, který mě nikdy nezklamal a za kterého bych opravdu dal ruku do ohně,“ uvedl.

„V této volbě nepůjde o tyto dvě osobnosti, nýbrž půjde o zásadní směřování naší strany a jsem zvědav, který z kandidátů představí koncepci, která nás posune dopředu, příliš dlouho jsme stagnovali,“ dodal Schwarzenberg.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme