Miroslav Kalousek

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Kalousek: Babiš mě chtěl do svých služeb, odmítl jsem. Měl by se jít léčit, vzkazuje ministr

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nařkl ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše z pokusu o politickou korupci. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz Kalousek uvedl, že se ho Babiš v roce 2004 coby šéfa KDU-ČSL pokusil získat pro spolupráci. Babiš to v reakci pro Zpravodajský web Českého rozhlasu označil za „sprosté lži“, Kalousek je podle něho alkoholik hodný léčení.

| ph |Zprávy z domova

Usnesení poslanců nelze bagatelizovat, píše Sobotka Babišovi. Zeman si šéfa ANO pozval na Hrad

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) čeká, že ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) do konce dubna vysvětlí své obchodní transakce, jak ho vyzvala Poslanecká sněmovna. Podle premiéra nelze bagatelizovat usnesení poslanců. Babiš ve středu sněmovní usnesení odmítl s tím, že diskusi poslanců považuje za manipulaci a lži a že nebude nic zdůvodňovat. Ve čtvrtek Babiš ale řekl, že transakce a Agrofertem ve Sněmovně vysvětlí. Prezident Miloš Zeman si ho na odpoledne pozval na Hrad.

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci chtějí, aby Babiš vyvrátil podezření z daňových úniků. Ať vyšetřují Kalouska, zní z ANO

Debata kolem daní ministra financí Andreje Babiše je podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vymyšlená pseudokauza, která má Babiše odstranit z české politiky. To, co předvádí opozice s vládní ČSSD a KDU-ČSL ve sněmovně, označil Faltýnek ve středu před poslanci při diskusi o bodu s názvem "Daňové podvody ministra financí" za určité pokrytectví. Sněmovna se ale usnesla, že by Babiš měl do konce dubna vyvrátit "vážná" podezření z daňových úniků. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, měl by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle poslanců vyvodit vůči Babišovi důsledky.

|Věra Štechrová |Ekonomika

Kalousek: Babiš prokazatelně šidí rozpočet. Šéf finanční správy nechce jít proti nadřízenému

ROZHOVOR. Poslanci v úterý ani nezačali jednat o návrhu ministra financí Andreje Babiše na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Svůj návrh chtěl připojit jako přílepek k novele, která by zvýšila daňové úlevy dárcům krve. Jenže předkladatelé novely, poslanci TOP 09 a Starostů, předlohu z projednávání stáhli.