Miroslav Kalousek

Nejnovější zprávy

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Kalousek: Babiš mě chtěl do svých služeb, odmítl jsem. Měl by se jít léčit, vzkazuje ministr

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nařkl ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše z pokusu o politickou korupci. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz Kalousek uvedl, že se ho Babiš v roce 2004 coby šéfa KDU-ČSL pokusil získat pro spolupráci. Babiš to v reakci pro Zpravodajský web Českého rozhlasu označil za „sprosté lži“, Kalousek je podle něho alkoholik hodný léčení.

| ph |Zprávy z domova

Usnesení poslanců nelze bagatelizovat, píše Sobotka Babišovi. Zeman si šéfa ANO pozval na Hrad

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) čeká, že ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) do konce dubna vysvětlí své obchodní transakce, jak ho vyzvala Poslanecká sněmovna. Podle premiéra nelze bagatelizovat usnesení poslanců. Babiš ve středu sněmovní usnesení odmítl s tím, že diskusi poslanců považuje za manipulaci a lži a že nebude nic zdůvodňovat. Ve čtvrtek Babiš ale řekl, že transakce a Agrofertem ve Sněmovně vysvětlí. Prezident Miloš Zeman si ho na odpoledne pozval na Hrad.

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci chtějí, aby Babiš vyvrátil podezření z daňových úniků. Ať vyšetřují Kalouska, zní z ANO

Debata kolem daní ministra financí Andreje Babiše je podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vymyšlená pseudokauza, která má Babiše odstranit z české politiky. To, co předvádí opozice s vládní ČSSD a KDU-ČSL ve sněmovně, označil Faltýnek ve středu před poslanci při diskusi o bodu s názvem "Daňové podvody ministra financí" za určité pokrytectví. Sněmovna se ale usnesla, že by Babiš měl do konce dubna vyvrátit "vážná" podezření z daňových úniků. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, měl by premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle poslanců vyvodit vůči Babišovi důsledky.

|Věra Štechrová |Ekonomika

Kalousek: Babiš prokazatelně šidí rozpočet. Šéf finanční správy nechce jít proti nadřízenému

ROZHOVOR. Poslanci v úterý ani nezačali jednat o návrhu ministra financí Andreje Babiše na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Svůj návrh chtěl připojit jako přílepek k novele, která by zvýšila daňové úlevy dárcům krve. Jenže předkladatelé novely, poslanci TOP 09 a Starostů, předlohu z projednávání stáhli.

Trik, marketingový tah a pokrytectví. Šéfové sněmovních stran kritizují Babišovy návrhy

| ČTK |Zprávy z domova

Předsedové sněmovních stran v sobotu nešetřili kritikou na adresu návrhů znovu zvoleného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD byl Babiš vždy součástí establishmentu a jeho nynější vymezování se proti ostatním politickým stranám je trikem. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek mluví o pokrytectví a vytváření „udičky na voliče“.

| ČTK |Zprávy z domova

Kalousek přirovnal EET ke koncentračnímu táboru. Za nevhodný příměr se omluvil

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek přirovnal elektronickou evidenci tržeb ke koncentračnímu táboru. Později se za nevhodný příměr omluvil. EET začne platit od čtvrtka. Účtenky se specifickým kódem budou muset svým zákazníkům tisknout jako první hoteliéři a restauratéři. Vláda si od zavedení systému slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice ale tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

|Barbora Kladivová |Ekonomika

Kalousek navrhne snížení daní na úroveň před krizí. Populismus, zní od oponentů

Daň z přidané hodnoty na stejné úrovni jako před rokem 2012. Právě takový návrh chce předložit předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Změny podrobně představí ve středu dopoledne v Poslanecké sněmovně. Nižší DPH by uvítali hlavně obchodníci. Podle oslovených ekonomů jde ale pouze o předvolební gesto.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Obavy se nenaplnily, hlásí po první zkoušce EET Babiš. Jde jen o ideální vzorek, tvrdí Kalousek

Během prvního dne zkušebního provozu elektronické evidence tržeb si systém vyzkoušelo 500 podniků. Finanční správa přijala 43 tisíc účtenek v ostrém režimu a 13 tisíc testovacích. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO se zatím neobjevily žádné problémy. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek ale tvrdí, že jsou závěry resortu přehnaně optimistické.

|Anna Kottová, Filip Harzer |Zprávy z domova

KSČM vetovala návrh na podporu Savčenkové. Bělobrádek napíše kvůli pilotce Putinovi

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se chce zastat ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové. Napíše proto dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podporu pro Savčenkovou dnes ve sněmovně žádal i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho návrh ale zablokovala část poslanců KSČM. Savčenková čelí obvinění z podílu na smrti dvou ruských novinářů v Donbasu. Vinu od počátku popírá a proces označuje za politický.

|Jaroslav Gavenda, Anna Kottová |Zprávy z domova

Řecko nemělo být v eurozóně, řekl Babiš. Česku by podle Kalouska pomohlo, kdyby zůstalo

Řecko nemělo být podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO nikdy v eurozóně. Miroslav Kalousek z TOP 09 dnes ale upozornil, že pro Česko by bylo lepší, kdyby v eurozóně zůstalo. Názory si původně měli politici vyměnit v pořadu Otázky Václava Moravce. Babiš ale z rodinných důvodů nepřišel. Na server YouTube pak umístil video s odpověďmi, které natočil u sebe v kanceláři.

|Lenka Jansová, mad |Zprávy z domova

Kalousek se odmítá omluvit za 'fízla a mlátičku'. Spor budou řešit poslanci

Vyhrocený spor Miroslava Kalouska z TOP 09 a Zdeňka Ondráčka z KSČM budou dnes rozhodovat poslanci. Místopředseda TOP 09 se totiž odmítl omluvit komunistickému poslanci za to, že ho v debatě pojmenoval jako „komunistického fízla" a „mlátičku". Nedávno se přitom mandátní a imunitní výbor shodl, že se Miroslav Kalousek musí do 31. října omluvit. Ten se ale odvolal.

|Jana Čermáková, Věra Masopustová, mad |Zprávy z domova

Opozice chystá obstrukce ve sněmovně. Poslanci se bojí krácení dovolených

Poslanci se strachují, že si letos vůbec neužijí volno o prázdninách. Na 15. července se plánuje mimořádná schůze sněmovny. Vládní koalice by na ní ráda protlačila celou sérii klíčových zákonů. Mezi dvacítkou návrhů je třeba zákon o státní službě, zrušení poplatků u lékaře nebo zavedení desetiprocentní sazby DPH. Pravicové opozici se ale změny nelíbí. Netají se proto, že přijetí zákonů bude blokovat. Je tak otázka, jestli se schůze nenatáhne až do srpna. A jestli nebudou muset poslanci třeba rušit své dovolené.