Mohli bychom se chlácholit, že tak špatně jako na Slovensku, kde se v rámci předvolební kampaně nedávno přes okénko automobilu poprali bývalý premiér s bývalým ministrem vnitra, na tom ještě nejsme.
Nejvyšší soud uvedl, že je výrok „navzdory své sporné jazykové kvalitě“ celkem jasným skutkovým tvrzením o tom, co Kalousek podle Babiše udělal, a nikoliv hodnotícím soudem či projevem názoru.
Ministr životního prostředí a autor projektu Petr Hladík (KDU-ČSL) ale věří, že program pomůže lidem s vysokými cenami energií. Debatovali spolu v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.
Na straně Fialovy vlády stojí pevná většina poslanců a senátorů, patrně proto má tendenci protlačovat své představy o konsolidaci veřejných financí silou.
Kalousek zdůraznil, že teprve když stát plně ovládne ČEZ, bude moct společnost sledovat i jiné cíle než maximalizaci zisku. S ohledem na zajištění energetické bezpečnosti by krok považoval za správný.
„Jde jen o to sebrat politickou odvahu a vůli. Mrzí mě, že debata sklouzává čím dál více k příjmové straně, k daním. To politikům usnadňuje práci,“ míní Marek.
Už nyní je přitom jasné, že výsledné číslo případných úspor nebude ani zdaleka dostačovat k tomu, aby se dluhový kolotoč Česka zas zpomalil na přijatelnou úroveň.
„Zásadní je, zda vláda začne aktivně likvidovat strukturální schodek, tedy rozdíl mezi pravidelnými příjmy a výdaji. Ten je větší než 200 miliard a nezmizí sám od sebe,“ upozorňuje Miroslav Kalousek.
„Saldo bude mírně schodkové, nicméně bude pokryto z přebytků na běžných účtech zdravotní pojišťovny,“ uvedl k plánu na příští rok předseda správní rady, poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
„Jestli se mi to podaří, nevím,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) o prosazení kroků, díky nimž by měl klesnout v roce 2024 strukturální schodek státního rozpočtu o 70 miliard korun.
Poslanci rozhodli o dalším navýšení schodku na letošní rok, který má pomoci bojovat s vysokými cenami energií. Jak by ale vlastně měl vypadat optimální český státní rozpočet?
„Jsme na trajektorii neudržitelného hospodaření. Chtěli jsme vládě říct, aby udělala scénář, který pracuje na výdajové i příjmové straně bilance tak, aby se rozpočty začaly ozdravovat,“ říká Kalousek.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu.
Kvůli inflaci bude mít vláda letos vyšší příjmy. Podle Kalouska by je měla využít k pokrytí na valorizaci důchodů, na obranu a surovinovou bezpečnost nebo na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.
Hospodaření VZP letos ovlivní rozhodnutí vlády zmrazit platby za státní pojištěnce na loňské úrovni. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek řekl, že schodek bude kvůli tomu o pět miliard korun vyšší.
Babiš v minulosti prohlásil, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Kalouskův právník Stanislav Balík novinářům řekl, že podá dovolání. Zmínil možnost ústavní stížnosti.
Vláda chce v novém návrhu rozpočtu na letošní rok ušetřit 80 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) v novoročním projevu slíbil, že úspory se budou hledat zejména tam, kde to občané nepocítí.
Ve správní radě by podle něj měli být lidé, kteří rozumějí financování. „Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ dodal Válek.
Do konce zimy se prý dozvíme sladkou novinu. Miroslav Kalousek se rozhodne, zda bude kandidovat na prezidenta republiky. Mnohým z toho sdělení musela spadnout čelist.
Sám je například příznivcem povinného očkování proti koronaviru, novou vládu do něj ale netlačí. „Stačili by mi, že je zde taková odvaha, aby postupovali stejně jako Rakušané,“ říká.
Bylo jenom ku prospěchu, kdyby při plnění téhle sebevražedné mise ve vládě nechybělo kompletní sehrané duo Rakušan–Bartoš, které spojuje mnohem víc než to, že oba poslouchají stejné punkové kapely.
Důvodem výzvy k výpovědi je, že se Andrej Babiš mladší vrátil do České republiky. Policie dříve Babiše nemohla vyslechnout, protože byl dlouhodobě v zahraničí.