Konec povinných kastrací pro úřední změnu pohlaví v Česku, oznámilo ministerstvo spravedlnosti

Podmínka kastrace, která v Česku podmiňuje úřední změnu pohlaví, by měla zmizet z českého právního řádu. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti spolu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou. Podle nové úpravy by k úřední změně pohlaví mělo stačit osobní prohlášení a lékařské doporučení, zjistil server iROZHLAS.cz. Česká republika je jednou z posledních zemí EU, v nichž kritizovaná praxe přetrvává.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka má připomenout historii hnutí LGBT+ lidí za rovnoprávnost, soustředit se chce i na osvětu proti homofobii a transfobii

Povinné kastrace trans lidí, kteří si chtějí úředně změnit pohlaví, končí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Server iROZHLAS.cz už v minulosti popsal problémy spjaté s legislativou, dle které nastává změna pohlaví jen chirurgickým zákrokem, při kterém dojde k „znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů“.

Právě tato část zákona by měla z českého právního řádu podle náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka zmizet: Věřím, že se staneme součástí světa, kde se povinná sterilizace při změně pohlaví nepožaduje. Jsem přesvědčen, že Česká republika patří a připojí se k výrazné většině států Evropy, které umožňují úřední změnu pohlaví bez této podmínky.” 

České zákony o kastraci trans osob jsou evropskou anomálií. Ministerstva jsou připravená jednat

Číst článek

Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková upozorňuje na kritiku mezinárodních institucí.

Evropský soud pro lidská práva i Výbor OSN pro lidská práva a mučení podmínku kastrace při změně pohlaví jednoznačně odmítají. Výbor OSN ji dokonce posuzuje jako mučení a nelidské zacházení, které musí skončit,“ uvedla Laurenčíková.

„Proto jsem ráda, že díky spolupráci s ministerstvem spravedlnosti, odborníky, nevládním sektorem a zejména LGBTQI+ lidmi, o jejichž práva jde v první řadě, můžeme představit konkrétní posun směrem k nápravě,“ dodala.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz bude nová úprava zákona spočívat v tom, že úřední změna pohlaví bude předcházet chirurgickému zákroku, a ne naopak. K úřední změně pohlaví bude nově zapotřebí jen osobní prohlášení a zpráva ošetřujícího lékaře.

Osobní prohlášení bude moci samostatně učinit osoba od věku 15 let a výše. Trans osobám tak bude umožněno prožít dospívání s právním uznáním pohlaví, které odpovídá identitě dané osoby.

‚Barbarská úprava‘

Ke změně zákona vyzval Českou republiku také Řídící výbor Rady Evropy pro diverzitu a inkluzi.

„Ve své zprávě zdůraznil, že požadavek sterilizace či operačních zásahů pro účely úřední změny pohlaví je ve zjevném rozporu s mezinárodním standardem ochrany lidských práv, a vyzval k jeho zrušení v právních řádech všech členských států. Vím, že to nebude jednoduché, ale jsme připraveni na toto téma vést podrobné diskuse,“ podotkl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Sterilizace trans osob v Česku si všimla také komisařka pro lidská práva rady Evropy Dunja Mijatovićová, která prohlásila, že i vzhledem k tomu, čím si Česko prošlo a momentálně prochází ohledně nezákonných sterilizací, je namístě předejít odškodnění další menšiny poškozené sterilizací.

„Je důležité zmínit, že tato praxe není v souladu s lidskými právy, jak již poukázal například Evropský soud pro lidská práva,“ podotkla Mijatovićová.

Za změnu zákona dlouhodobě bojuje Nevládní organizace Trans*parent. Podle jejího předsedy Viktora Heumanna je zrušení podmínky kastrací posunem na západ.

„Aktuální právní úprava je barbarská a nezachází s trans osobami jako s lidmi, kteří mají mít rovné šance a podmínky pro život. Zrušení nucených kastrací by byl historický milník a velký posun Česka směrem k západním respektujícím demokraciím, doufáme tak v co nejrychlejší legislativní proces a ve změnu, která konečně uzná hodnotu každé lidské bytosti,” uvedl Heumann.

Jsme ve fázi, kdy trans lidé mohou být v médiích pouze za svatoušky. Je to hrozná nuda, říká filmař

Číst článek

Zdravotní rizika

Invazivní chirurgický zákrok s sebou nese i řadu zdravotních rizik, přitom operace nemá pro samotnou tranzici a přijetí nové identity opodstatnění.

Typické ženské či mužské rysy se v průběhu tranzice mění v důsledku hormonální terapie. Změny vzhledu jde pak dosáhnout i pomocí chirurgických zákroků. Jejich provedení by však mělo vycházet spíše z individuálních potřeb lidí, kteří tranzici podstupují,“ míní sexuolog Pavel Turčan.

Podmínka kastrace trans lidí je také zdrojem psychických problémů, na které upozorňuje terapeut Adam Šimek, který se specializuje na téma genderového nesouladu.

„Řada lidí v téhle situaci zažívá velkou bezmoc a naštvání, které předchází rozhodnutí, jestli operaci podstoupí, nebo ne. Tedy to rozhodnutí často nepochází z osobní volby, ale z pozice, že prostě potřebují mít správně doklady,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz.

Slovníček pojmů

  • Agender – přívlastek označující člověka, který nemá žádný rod (gender). Jedná se o podmnožinu genderově nebinárních lidí, tedy lidí, kteří nemají striktně danou identitu.
  • Cisgender, cis – přívlastek označující lidi, jejichž identita se shoduje s biologickým pohlavím, s nímž se narodili (opak termínu trans a transgender).
  • Intersex – zastřešující označení pro lidi, jejichž pohlavní znaky (genitálie, gonády, hladiny hormonů, chromozomy) nejsou ani typicky mužské, ani ženské. Zahrnuje řadu netypických pohlavních variací. Být trans a intersex není to samé.
  • Misgendering – oslovit trans osobu rodem nebo použít zájmena, který používala před tranzicí a který neodpovídá jejímu genderu.
  • Nebinarita – zastřešující označení pro trans lidi, jejichž genderová identita není ani striktně mužská, ani ženská. Ačkoli se mnozí identifikují obecně jako nebinární, někteří mají potřebu svou identitu blíže specifikovat. Nejčastěji se tak lze v tomto směru setkat s pojmy agender (necítí příslušnost k žádnému genderu) nebo genderově fluidní (člověk s proměnlivou příslušností). Někteří používají standardně buď mužský (on), nebo ženský (ona) rod, někteří je střídají. Další užívají střední rod (ono), plurál (oni) nebo alternativní nebinární rody (one).
  • Pohlaví (sex) – biologická kategorie, na základě které jsou lidé tradičně děleni po narození. Spadá sem dělení podle primárních a sekundárních pohlavních znaků a chromozomů.
  • Rod (gender) – rodová identita člověka, nezávislá na pohlaví a sexuální orientaci. Zjednodušeně řečeno, je to způsob, jakým se člověk prezentuje mezi ostatními a za koho se považuje. 
  • Transgender, trans, trans* lidé – přívlastek trans (transgender), psáno odděleně, označuje člověka, jehož identita se neshoduje s pohlavím, s nímž se narodil. Hvězdičkou se označuje široké spektrum identit a respekt k různým genderovým projevům.
  • Trans žena, trans muž, trans nebinární osoba – pojmy, které lze použít, když mluvíme o něčí trans zkušenosti. Označení muž, žena apod. používáme podle toho, s jakým rodem (genderem) se daná osoba ztotožňuje.
  • Tranzice – proces, během kterého trans lidé začínají žít pod svým genderem. Tranzice může mít formu úřední (změna občanského průkazu), sociální (změna používaného jména, oblečení, účesu či gramatického rodu, aby více odpovídalo genderovým rolím) a/nebo lékařskou (operace, hormony).

    Zdroj: Organizace Transparent

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme