Třetí výstřel do spánku byla ‚rána z milosti‘, řekl vrah z Klánovic. Hrozí mu doživotí

K vraždě hledače pokladů v Klánovickém lese se u soudu přiznal padesátiletý recidivista. Mladíka z Uzbekistánu podle obžaloby zastřelil v červnu 2014. A aby zahladil stopy, jeho tělo později spálil. Muži s kriminální minulostí hrozí doživotí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž obžalovaný z vraždy v Klánovickém lese

Muž obžalovaný z vraždy v Klánovickém lese | Zdroj: ČTK

„Dělal jsem špatný věci, ale byly na mě uvaleny velký exekuce. Já nemůžu za to, že svět funguje tímto způsobem - na penězích. Nechtěl jsem nikomu nic udělat," řekl u pražského městského soudu padesátiletý muž, který je od minulého týdne pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za 23 vloupání do rodinných domů.

Z vraždy v Klánovickém lese byl obviněn padesátiletý muž

Číst článek

Muž byl do roku 2006 ve vězení, od té doby nepracoval, pouze občas načerno na stavbách. V minulosti si odpykal i trest za pokus o vraždu. Loupil prý, protože nechtěl, aby mu exekutor všechno vzal.

K tomu, že 11. června 2014 zastřelil muže v Klánovicích, se přiznal - oběť prý byla „v nesprávnou dobu na nesprávném místě". Jeho verze události se však podstatně liší od toho, jak ji popisuje obžaloba a expert na balistiku. Zatímco podle státní zástupkyně střílel pachatel na Uzbeka z dálky, obžalovaný tvrdí, že se poprali o detektor a muž ho při tom udeřil do hlavy lopatkou, kterou držel v druhé ruce.

„Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Držel jsem mu ruku s lopatkou, on mi držel ruku se zbraní. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet. První dvě rány šly do lesa, na to pan poškozený nereagoval," prohlásil. Muže prý zasáhl dvakrát. Třetí ránu do spánku přidal zhruba po pěti minutách, protože „už se na to nemohl dívat". Podle něj se jednalo o „ránu z milosti".

Cennosti už mu jednou vyhrabal divočák

„Když o tom přemýšlím zpětně, asi by stačilo postavit se k té skrýši. Určitě by mě neodstrčil a neřekl: ‚Já se podívám, co tady máš'," připustil obžalovaný. Den po činu se na místo vrátil, mrtvého kvůli zahlazení stop polil benzinem a zapálil. V dopise, který napsal soudkyni, zdůraznil, že nad hořícím tělem pronesl krátkou modlitbu, konkrétně „promiň, kamaráde, ať je ti země lehká".

Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti už tam jednou předtím vyhrabali divočáci. Právě kvůli zvířatům chodil skrýš každý týden kontrolovat.

Stovky policistů prohledávají Klánovický les. Pátrají po podezřelém z vraždy

Číst článek

Vedle obvinění z vraždy a nedovoleného ozbrojování čelí obžalobě i za pokus o těžké ublížení na zdraví, za vloupání, porušení domovní svobody a poškození cizí věci. Půl roku před událostí v Klánovicích totiž vykradl dům v Praze 9 a postřelil svědka, který ho pronásledoval. K tomu se v úterý také přiznal. „Chtěl jsem ho odradit od pronásledování a zazmatkoval jsem místo toho, abych vystřelil do vzduchu," popsal s tím, že si myslel, že použitá ráže „nemůže nadělat takovou škodu".

Obžalovaný na policii dříve vypověděl, že se vloupal nebo se pokusil vloupat do zhruba 200 domů. Na všechny už si prý ani nevzpomíná. Kradl pravidelně od listopadu do března v různých krajích, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Královéhradeckém. Vždy čekal, až padne tma, loupil ale pokaždé zkraje večera, protože „chodí brzo spát".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme