Úřady si hrají s paragrafy

Už čtvrtý měsíc žijí učitelky zrušené rómské mateřské školy v Prostějově v existenční nejistotě. O zrušení rozhodli koncem loňského roku prostějovští zastupitelé. Vypořádání se zaměstnanci pak měl vyřešit Okresní úřad v Prostějově, který ale zanikl. Krajský úřad v Olomouci nyní odmítl převzít práva a povinnosti po zrušeném okrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na pracovním úřadě | Foto: Česká televize

Učitelky dostaly výpověď ještě v loňském roce. Výpovědní lhůta však skončila až v roce 2003. Podle názoru někdejšího okresního úřadu tak měly pedagožky dostat zápočtové listy a odstupné od olomouckého krajského úřadu. Ten si však zákon vyložil jinak a tvrdí, že peníze musí vyplatit současný úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A tak zatímco si úřady hrají s paragrafy, školské pracovnice marně hledají pomoc.

Úřední amrtyrium při vymáhání zápočtového listu popisuje Václava Mazalová: "Tak jsem se obrátila na bývalý okres, tam mi řekli, že zápočtový list mi nemůžou dát, protože nejsme vyplaceny a že nás nemá kdo vyplatit. A tady ten kolotoč začal. Volala jsem si na kraj - napřed inspektorce, pak právničce. Řekli mi, že o nás nic nevědí. Když to nešlo jinak, tak jsem psala hejtmanovi Březinovi, panu Kolářovi, to je ředitel krajského úřadu, a ode všech jsem dostala, že pod ně nepatříme."

Nebýt intervence vedení prostějovské radnice byly by učitelky ještě stále bez prostředků. Úřad práce je totiž nemůže bez zápočtových listů zaevidovat a vypočítat jim podporu v nezaměstnanosti. Vinou úředního šimla se navíc pedagožky dostaly do dalšího problému. Nikdo za ně nezaplatil zdravotní a sociální pojištění. Proto některé státu paradoxně dluží.

Markéta Kaclová, Jana Gáborová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme