Utajené odměny na ministerstvu zahraničí. 'Náměstek 12' dostal bonus 440 tisíc

UVNITŘ GRAFIKA. Nejvyšší odměna za loňský rok činila na ministerstvu zahraničí přesně 440 000 korun. Získal ji náměstek, kterého resort schoval pod anonymní kolonku "Náměstek 12". Vyplývá to z údajů Zpravodajského webu Českého rozhlasu, které redakce získala podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Konkrétní jména úřad odmítá sdělit s odkazem na ochranu osobních údajů, přičemž většina ministerstev je zveřejňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby, ČSSD, Lidový dům, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Anonymní tabulka s úředníky schovanými pod formulacemi jako 'Náměstek 1', 'Náměstek 2' nebo 'Ředitel 29'. Tak se ministerstvo zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vypořádalo s žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zpravodajský web Českého rozhlasu žádal o přehled platů a odměn za loňský rok, aby mohl doplnit porovnání finančních bonusů pro státní zaměstnance za uplynulý rok. Velký přehled si můžete přečíst ZDE.

VELKÝ PŘEHLED: Ministerské odměny za rok 2016. Kdo data tají a kdo bez problémů zveřejňuje?

Číst článek

"Je potřeba vzít v potaz, že požadované údaje představují velice citlivé informace o soukromí dotčených osob, jelikož pobíraný plat bude zpravidla představovat veškerý jejich příjem za dané období," vysvětluje ministerstvo v sedmistránkovém dopise, proč se rozhodlo údaje anonymizovat.

„Každá moc, i demokratická, korumpuje, a čím méně je kontrolována, tím větší je nebezpečí jejího zneužití. (...) V první řadě se na kontrole může podílet každý, a to přesně v té míře, v jaké se rozhodne být aktivní. Nikdo není vyloučen, každý má možnost se ptát a dozvědět se. To již samo o sobě posiluje vztah veřejné moci a občana, brání rozdělení na 'my' a 'oni' a posiluje vědomí veřejnosti, že veřejná moc není účelem o sobě či prostředkem mocných k udržení jejich výsad, odcizeným od občanské společnosti, nýbrž nástrojem občanů, tvořících politickou obec, k prosazování obecných, společně sdílených zájmů a cílů," uvedl v roce 2014 mimo jiné předseda rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zpravodajský web Českého rozhlasu se opíral o rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2014. Ten říká, že platy a odměny u vysokých státních úředníků jsou de facto veřejné, a to včetně konkrétních jmen. Pouze u úředníků či zaměstnanců z nižších pozic by bylo třeba jejich souhlasu, protože u nich není tak velký veřejný zájem. Nejvyšší správní soud tímto konstatováním navíc rozšířil obdobný rozsudek z roku 2011.

Už před šesti lety totiž dospěl senát k průlomovému rozhodnutí, že zaměstnanec, který je vyplácen z veřejných rozpočtů, je příjemcem veřejných prostředků. Jeho ochrana osobních údajů proto ustupuje právu na informace.

Podle názoru ministerstva zahraničních věcí si nicméně žadatel při kontrole nakládání s veřejnými financemi vystačí s anonymními údaji.

"Aniž by došlo k plošnému a závažnému zásahu do soukromí. (...) Poskytnutí anonymizované verze požadovaných informací dostatečně naplňuje veřejný zájem na kontrole hospodaření s veřejnými prostředky," argumentuje na poslední straně dopisu Michaela Lagronová, ředitelka tiskového odboru.

Poskytnutí konkrétních jmen úředníků by prý - navzdory zmíněnému rozsudku rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu - bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod, Úmluvou o ochraně lidských právech a svobod i Listinou základních práv Evropské unie.

Nejvíc pro náměstka č. 12

Pokud jde o konkrétní čísla, náměstci ministra Zaorálka dostali - alespoň v porovnání s ostatními resorty - jedny z nejnižších odměn. Jedenáct z dvanácti inkasovalo finanční bonusy ve výši od 40 do 190 tisíc korun. Ten poslední - schovaný pod názvem 'Náměstek 12', své kolegy ale výrazně převyšuje. Jeho odměna za loňský rok činila totiž 440 tisíc korun.

"Za úspěšné splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů," zní stručné zdůvodnění ministerstva zahraničí. Kdo a za co konkrétně tuto odměnu inkasoval, tak není možné zjistit.

Ministerstvo zahraničí v celkovém porovnání patří mezi resorty, na kterých úředníci dostávají jedny z nejnižších odměn, jak ukazuje graf.

V níže uvedeném přehledu se nachází komplexní porovnání jednotlivých ministerstev a udělených odměn za loňský rok. Vůbec nejvyšší odměny se rozdávaly na ministerstvu dopravy pod vedením Dana Ťoka (ANO). Nejvíce tam inkasoval jeho náměstek Jakub Kopřiva, a to konkrétně 765 tisíc korun.

Další graf ukazuje top 10 úředníků s nejvyšší odměnou. O deset míst se dělí zaměstnanci ministerstva dopravy a zemědělství.

Jan Boček, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme