V Česku možná začne na semaforech výstražně blikat zelená

Průjezd křižovatkami by mohl být bezpečnější. Meziresortní komise ministerstva dopravy navrhuje zavedení takzvané blikající zelené, která by řidiče upozornila, že světla na semaforu přejdou v červenou. Podle šéfa komise a poslance Stanislava Humla stačí k této změně pouze prováděcí vyhláška, a proto bychom se s blikající zelenou mohli setkat ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

semafor, doprava | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Je to poměrně obvyklé v okolních státech Evropy. U nás je naopak natvrdo. Mnoho lidí ještě dokonce přidá plyn, když vidí, že mu tam padá oranžová. Chceme proto ještě prodloužit dobu, kdy už lidé budou vědět o tom, že se blíží doba přesunu,“ poznamenal Huml.

Komise si podle něj nechala vypracovat rozbor, jak by se řidiči na křižovatkách chovali. „Zjistili jsme, že by poklesla rychlost vozidel, trošku se asi zhorší kapacita průjezdu křižovatkou, protože lidé budou dřív zastavovat, ale všechno to vede k tomu, aby bylo na silnicích bezpečno,“ dodal Huml.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme