V Opatovické elektrárně začal topit jeden kotel

V Opatovické elektrárně začal fungovat první kotel. Podle mluvčího elektrárny Pavla Hypiuse půjde teplo, které kotel vyrobí, do Hradce Králové. K lidem se dostane vpodvěčer. Jako první teplo pocítí na Moravském předměstí a v Malšovicích, v noci pak v Orlické kotlině a na Slezském předměstí. Zapálení druhého ze šesti zničených kotlů elektrárna plánuje na zítřek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárny Opatovice | Foto: ČTK/Albatros air | Zdroj: ČTK

Občané zejména Hradce Králové tak mají šanci, že se více než týden po havárii ohřejí. Mluvčí Hypius ale upozornil, že teplo dorazí ke spotřebitelům nejdříve v podvečer: "Pro občany to znamená, že tento zdroj výrazně posílí dodávky tepla do Hradce Králové, kde je ta situace nejhorší. Pro občany Pardubic a Chrudimi to znamená, že by dneškem, pokud se nestane něco nepředvídaného měl skončit ten střídavý režim a teplo by z teplárny Pardubice mělo jít do Pardubic a Chrudimi trvale."

Celá horkovodní síť totiž během deseti dnů pouze občasných dodávek značně vychladla. Všech šest kotlů elektrárny bylo při havárii zasypáno spadlou střechou - Hypius zrekapituloval jejich stav: "Jeden kotel je v provozu, druhý se připravuje do uvedení do provozu, k tomu by mělo dojít během zítřka, na dalších dvou kotlích probíhají práce tak, aby mohly být v dohledné době uvedeny do provozu."

Pardubický magistrát zřejmě zaplatí školám protopenou elektřinu. Kvůli havárii v opatovické elektrárně museli ředitelé škol ve třídách topit přímotopy. Teď se ale bojí, že ve svých rezervách nenajdou na zvýšený odběr elektřiny peníze. Šéfka odboru školství pardubického Magistrátu Ivana Liedermannová potvrdila, že bude-li třeba navýší se rozpočty. "Podle čerpání elektrické energie a podle situace, jak se s ní vyrovná opatovická elektrárna, tak bychom uvažovali i o eventuálním zvýšení nebo nějaké korekci rozpočtu škol, ale nevidím v tom zas tak závažnou záležitost. Domnívám se, že co se týče vytápění, se situace zlepšila. Myslím si, že z toho nejhoršího jsou naše školy venku."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Pavla Kociánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme